28. august 2000 - 09:43Der er
12 kommentarer og 3 løsninger
Adgang til Netværksdrev med adgangs kode...
Hej Alle. Jeg har et problem, hjemme hos mig ar vi tre comp. i netværk. Mit PC er sat op til at køre server, men min far har lagt password på hoved drevet, og han vil ikke fortælle mig koden. Jeg kan ikke bruge den, kun en usel en der sat til netværket. Er der nogen som helst måde jeg an få adgang til ´min computer???
Du skal downloade l0phtcrack og installere det, hvis du læser vejledningen til programmet vil du finde ud af hvordan du hiver brugerdatabasen ud at NT.
Hvis det er DIN computer(du har selv købt og betalt) så skal din far squ da ikke have adgangskoden.
Her er hvad jeg ville gøre:
* Jeg ville gå ind på hans computer og lægge en keylogger ind på den måde kunne jeg opsnappe koden når han indtaster den
Nu er det bare sådan at min far har pillet hans del af netværket fra min del af netværket fordi han ved at han ikke kan beskytte sit system godt nok imod mig(som om han har brug for det!)
Men hvis det er DIN computer så er der jo ikke andet for end at sige til ham at du ikke vil finde dig i at han sætter koden på den og hvis alt andet slår fejl, så må du gemme dine egne dokumenter, formattere harddisken og lægge nt ind igen.
Helt personligt skulle der gå MEGET galt før jeg lagde nt ind på en maskine, alt det jeg kan med nt kan jeg også med Linux og de ting som linux ikke kan men nt godt kan, de ting kan win98 gøre for mig, så jeg har ikke brug for nt.
Luk venligst dit spørgsmål. Hvis du har fået et brugbart svar så accepter det. Har du derimod ikke fået et brugbart svar så lav selv et og accepter dit eget svar. Har du ikke fået svar men ønsker og lade dette spørgsmål så lad det fortsætte.
(Mere fordi så hjælper du eksperten med ikke og få for mange \"glemte\" spørgsmål)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.