Avatar billede aslan Nybegynder
04. august 2002 - 14:22 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Skære baggrunden ud og putte en hvid baggrund......

Jeg har et jpg billed hvor jeg har en figur som skal have skæret baggrunden ud og have puttet en hvid baggund ind istedet. Kan nogen hjælpe? Det skal lige siges at jeg ikke er vant til at arbejde med photoshop så jeg skal have det uddybet....
Avatar billede spe Nybegynder
04. august 2002 - 15:18 #1
Start med at dobbeltklikke på laget i lagpaletten, så får du en dialogboks frem der giver dit lag navnet layer 0. Klik ok til dette.

Hvis baggrunden er ensfarvet er det let at bruge tryllestaven, Magic wand værktøjet.
Klik på baggrunden og værktøjet vil vælge de pixels ud der har samme farve som den du klikker på. Du kan sætte tryllestavens tolerance op eller ned hvis du får valgt for lidt eller for meget. Hvis det er version 6 eller 7 du arbejder med gør du det øverste i vinduet i statusbjælken lige under menuerne.

Når du har fået valgt baggrunden ud så slet den.

I lagpaletten vælger du New layer fra palttens sidemenu.
I lagpaletten trækker du det nye lag nedunder det oprindelige.

Sørg for at det er det nye underste lag der er valgt.

Vælg hvid som forgrundsfarve. Vælg spanden i værktøjskassen (kan ligge gemt under forløbsværktøjet) klik på billedet og du får hvidt fyldt i det underste lag.
Avatar billede claus_jac Nybegynder
05. august 2002 - 11:19 #2
Tryllestaven er ok, men sørg altid for at lave en kopi af laget og sluk for det, i tilfælde af noget skulle gå galt. En anden og måske lidt lettere (afhængig af baggrundens kompleksitet) metode:

marker en cirkel eller firkant på den del af det du skal have væk. hernæst tryk på q for quick mask. Nu bliver en stor del af billedet rødligt. Tag en pensel med en hvid farve og "mal" hele baggrunden klar, altså alt det du skal have væk igen. Når du er færdig tryk på q igen. Du har nu en selection som du kan klippe væk, hvis der er noget der virker forkert trykker du blot på q igen (forudsat du stadig har markeringen) og bruger en enten sort eller hvid farve til at rette i markeringen. Brug en stor pensel til sore flader og en lille pensel til små finarbejdet!

Håber det hjælper!
Avatar billede aslan Nybegynder
05. august 2002 - 16:13 #3
Jeg har fulgt dit råd spe i første omgang, men når jeg sletter baggrunden bliver overgangen fra figuren og det nye baggrund "tåget"... hvordan undgår jeg dette?
Avatar billede spe Nybegynder
05. august 2002 - 16:45 #4
Du kan indstille tryllestaven til ingen feather og ingen anti-alias så burde den være helt skarp. Hvis ikke så gå til Select-->Modify-->expand og giv et par pixels før du sletter baggrunden.
Avatar billede aslan Nybegynder
05. august 2002 - 18:06 #5
Jeg siger mange tak endnu engang.... Jeg tænkte på spe gad du at lave et simpelt logo til mig for 100 points? Hvis du har lyst er spørgsmålet oprettet her:

http://www.eksperten.dk/spm/242992
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester