10. august 2002 - 23:31Der er
30 kommentarer og 1 løsning
Blæser Kører Ikke?
Når jeg tænder min computer, så begynder ingen af blæserne at køre. Dette skete efter der blev sat 2 nye blæsere i kabinettet, det kørte fint i lidt tid, men så stoppede alle 4 med at køre. Hvordan slår jeg dem til?
de får strøm fra motherboarded, men motherboarded sender ikke strøm til dem, motherboarded virker fint, sender bare ikke strøm til blæsere, blæserne virker fint i andet kabinet med andet motherboard.
har du prøvet at tage de nye fra, virker de andre, ja så sætter du en af de nye på og ser hvad der sker, kører det også sætter du den sidste i og ser hvad der sker.
ja men de virker heller ikke hvis der sættes en anden strømfordeler i motherboardet, men de virker hvis jeg sætter dem til et andet motherboard, fejlen sidder i motherboardet som er et Asus A7M266
Det har INTET med strømforsyningen at gøre... det er simpelthen bundkortet, som ikke har kunnet tåle at trække alle de blæsere du har haft tilsluttet. Den eneste løsning, hvis du vil beholde dit bundkort, er at tilslutte alle blæsere direkte til strømforsyningens 12V-udgang vha. strømtyve.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.