12. august 2002 - 16:42Der er
26 kommentarer og 1 løsning
What to do?
Jeg skal have oprettet en vpn forbindelse til et netværk. Routeren i den anden ende er sat op til at kunne køre PPTP, men hvad skal jeg så gøre herhjemme på min pc?..jeg kører w2k. Jeg forsøgte lige hurtigt at oprette en vpn forbindelse i netværks- og opkaldsforbindelser, men det duttede ikke lige.
Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Sorry men den kan ikke lave være en VPN server.. Det den tillader er da der kan snakkes op mod en VPN server, derfor pass trough.. Men vil du gernre have en VPN op, så kan du konfigurere en MS W2K server til at være en sådan.. Sig til hvis du skal have en guide til det..
Der er noget med den wizard til VPN under Routing and Remote access der ikke virker.. Har en artikel om det ude på arbejdet.. Finder lige link og poster i morgen..
der står også noget med yourvpnserver.yourdomain.com i artiklen. Men jeg har kun en ekstern ip-adresse...er det ok? Hvis man forespørger på ip-adressen, går den så ind og tjekker på netværket bagved om det er en vpn-host eller sådan noget?
ja, prøvede lige at koble på og så køre netstat -n...så ikke ud til port 500 skulle bruges
mht. det jeg skriver med yourvpnserver.yourdomain.com ...jeg skal bare bruge routerens ip, ik? Lidt under midten i din artikel vises et skærmbillede hvor man skal skrive server address; hvad skal jeg skrive der?
Hvis du er nede under "Creating a VPN Connectoid" sektionen så glem det. Den sektion behøver du ikke lave.. Du skal blot oprette en VPN forbindelse via netværks- og opkaldsforbindelser som peger på din routers IP som så laver PPTP passtrough til din server..
jeg har nu prøvet og kommer et skridt længere. Den undersøger brugernavn og adgangskode...men så får jeg efter et stykke tid at vide, at fjerncomputeren svarer ikke
Sidder du på ydersiden af jeres router og tester? Eller er du på indersiden og dialer den eksterne IP på VPN boksen?
Du kan kun gøre det hvis du sidder på ydersiden af jeres router..
Eller ville jeg tjekke logs på lokalmaskinen og VPN server for at se om der skulle være info der indikerer om trafikken kommer ind til serveren og bliver afvist, eller om den slet ikke kommer igennem..
det skal lige siges, jeg ikke har prøvet fra en anden internetforbindelse. Det er muligt der er begrænsninger på den jeg sidder ved nu, men hvis nu der lige var et par fejlmuligheder ville jeg tjekke dem først
Jeg kan ikke se andet end at det skulle være et port problem.. Altså en port der ikke kommer igennem til din VPN server.. Men hvilken det er j odet gode spørgsmål. SKal nok kigge videre, men ikke lige nu da jeg har lidt små travlt.. ;o)
dinkie: ja, det er min internetforbindelse via skolen der er begrænset.
mcpoppe: hvorfor, det kører fint
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.