Går ud fra du siger java, fordi det skal kunne lave til applets til at køre over nettet. Jeg kan anbefale Macromedia Director; der kan man lave shockwave, og det er en del lettere at gå til
jeg mener jeg vil gerne ha et program det kan lave et java spil i en fil fordi der er en god magnet for ens hjemmeside og jeg siger igen TÆNK IKKE PRISEN det er ikke mig der skal betale
Ethvert programmeringssprog kan bruges til at lave spil. Java, Cobol, Pascal, C, Forth, Python, C++, Eiffel, ... you name it.
Hvad der er bedst kommer så an på hvad slags spil du vil lave. Hvis det skal være noget grafiktungt noget med masser af conputergenereret animation bør du gå efter et sprog der først og fremmest er hurtigt, C, C++, Delphi, måske endog assembler kode til kritiske funktioner.
Hvis det skal bruges på mange forskellige PC-typer er det bedre at vælge et meget struktureret sprog med et klart og veldefineret interface til den computer det kører på. Java, Pascal, Phyton og lignende. Samtidig bør du nok skrue ned for brugen af grafik og animering da det netop ofte kræver at bliver programmeret for det enkelte Operativsystem for at blive hurtigt nok.
Hvis du ønsker et flerbrugerspil der kan spilles over internettet er det nok bedst at vælge et sprog med god kontrol over menge samtidige processer, og over forskellige internet protokoller. Der vil Java nok være et umiddelbart valg.
Men hvad du end vælger skal du ikke regne med at det er nemt, uanset hvilket sprog du benytter skal du selv udvælge og sammensætte de algoritmer der skal benyttes, og selv sætte dig så meget ind i de delproblemer der kommer at du kan træffe fornuftige valg.
Hvilket sprog du vælger er ikke nær så vigtigt som hvor dygtig du er til at programmere.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.