Avatar billede madshenrik Nybegynder
04. september 2000 - 13:55 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

edit komponent

Da jeg efter hånden har søgt længe efter en edit komponent der kan gøres gennemsigtig hvilket åbentbart er umuligt at finde. Derfor vil jeg gerne vide om der er nogen der kender sådanne en komponent og ved hvor den kan fås.

Mads
Avatar billede sjensen Nybegynder
04. september 2000 - 13:59 #1
RAIZE laver nogle komponenter der kan en masse, heruden gennemsigtige editkomponenter.

Prøv http://www.raize.com

De er dog ikke gratis, men på den anden side, hvor får man noget gratis idag ;-)
Avatar billede sjensen Nybegynder
04. september 2000 - 14:05 #2
I øvrigt er jeg sikker på at min ven pellelil, når han ser dette spm. vil anbefale dig at kigge på RX-lib fra rusland.

Prøv http://www.rxlib.com
Avatar billede martinlind Nybegynder
04. september 2000 - 14:09 #3
Afhængig af hvor erfaren du er kan du jo overveje og lave en selv, det kan vel lade sig gøre på dag\'s tid.

*S*
PS ( jeg kunne muligvis godt overtales = flere point )
Avatar billede madshenrik Nybegynder
04. september 2000 - 21:00 #4
sjensen det ligger sådan at jeg ikke kan få rxlib 2.75 til at virke. Har læst installations vejledningen men det vil stadig ikke som jeg vil. Hvis pellelil anbefaler det kan det være han kan fortælle hvad der er galt. 
Avatar billede madshenrik Nybegynder
07. september 2000 - 09:20 #5
martinlind, det er nok lige knap jeg kan lave det selv da jeg ikke har lavet komponenter før. Du må meget gerne lave den, du skal bare sige hvor mange point du vil ha\' for det, men jeg vil meget gerne se den hele source kode med evt. kommentare så det er muligt at se hvordan du har gjort.
Avatar billede sjensen Nybegynder
07. september 2000 - 09:37 #6
Mads, jeg havde ikke lige set din kommentar. Det beklager jeg. Her i den nye eksperten er det ikke så enkelt at følge udviklingen i et spm. som i den gamle, og når man så i en periode ikke får mails, så....

Nå men tilbage til problemet: Du siger du ikke kan få rxlib installeret. Så vidt jeg husker er det 6 forskellige \"packages\" der skal installeres. 3 til design og 3 til runtime. Jeg havde nogle tilsvarende problemer da jeg prøve de første gang. Jeg synes ikke installationsbeskrivelsen i readme-filen var så simpel som jeg forventede, men efter at have prøvet nogle gange fandt jeg ud af det.

Så til den del vil jeg sige: Dont give up, prøv igen og igen indtil det virker.

En ting du får ud af det er at du aldrig glemmer løsningen problemer du har knoklet med selv at finde.

Har du i øvrigt checket Delphi Super Page for at se om der er noget der:

http://sunsite.icm.edu.pl/delphi/
Avatar billede madshenrik Nybegynder
07. september 2000 - 13:08 #7
Der er det problem at de delphi pakker jeg har som standard til delphi 4 hedder .bpl og dem jeg henter på nettet f.eks. rxlib har efternavnet et andet efternavn som delphi 4 ikke kan genkende.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester