Avatar billede clausito Seniormester
25. august 2002 - 14:06 Der er 1 kommentar og
1 løsning

oprette mailinglist - nyhedsbrev

Hvordan opretter man en smart mailinglist, så man kan sende et nyhedsbrev ud
Avatar billede snowcat Nybegynder
25. august 2002 - 14:08 #1
http://www.lavasoft.dk/hotList Her er en som er dansk og meget brugervenlig ! Og tilmed let !
Avatar billede bufferzone Praktikant
25. august 2002 - 14:11 #2
Det kan du gøre på flere forskellige måder

Du kan oprette adresserne manuelt i f.eks. outlook, tilføje dem til en gruppe og så sende til gruppenavnet. Billig løsning, lidt besværlig at administrere

Du kan lave noget asp kode, hvor folk selv opgiver en e-mailadresse og hvor du ved et klik kan sende til alle der står i databasen. Kræver at du kan kode, kan kodes lige så smart som du formår og dermed gøres let at administrere

Du kan downloade en list server eller mailinglist server, der er en færdig programmeret samling af software eller scripts med database og så bruge den, der findes både til linux og windows.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester