Avatar billede deleurangutang Nybegynder
26. august 2002 - 10:30 Der er 3 kommentarer

Åbne billede i nyt vindue

Jeg skal have et billede vist i sit eget vindue og ikke i den mainframe hvor tingene ellers foregår. Det er sikkert ligetil, noget med target, men jeg kan bare ikke lige huske det. Hvad gør jeg..som det er nu kommer der jo scroll på i mainframe fordi billedet bliver åbnet der.
Avatar billede dmcn Praktikant
26. august 2002 - 10:31 #1
<a href="billede.jpg" target="_blank">Vis billedet</a>
Avatar billede idm Nybegynder
26. august 2002 - 10:38 #2
Hvis du skal have billedet til at komme i et vindue uden Statusbar og alt det andet lort kan du bruge dette script:

du bestemmer selv hvad der skal være med: [yes/no]

LÆG DENNE KODE IND DER HVOR DU VIL HAVE LINKET:

<a href="HTTP://WWW.DINSIDE.DK" onClick="MyWindow=window.open('INDEX.HTML','MyWindow','toolbar=no,location=no,directories=no,status=yes,menubar=no,scrollbars=on,resizable=no,width=320,height=240');return false;"><b>vis billed</b></a>
Avatar billede idm Nybegynder
26. august 2002 - 10:39 #3
der hvor der står index.html kan du også skrive billed.jpg

Net-base
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester