Avatar billede webber Nybegynder
10. september 2000 - 14:34 Der er 14 kommentarer og
5 løsninger

Alt skal være clean!

Hej alle sammen!
Jeg har haft en eller anden fandens virus på mit netværk i langtid.. Og nu vil jeg bare have hele mit netværk clean!! Jeg får tit fejlmelding f.eks. Fejl når jeg prøver at installere WinZIP, Winamp og Ulvolig handling på alle computere på netværket når jeg åbner Dreamweaver 3. Jeg har prøvet med windows 98/2000 på alle maskinerne men intet hjælper. Nu vil jeg bare have en guide i præcist hvordan jeg gør mit netværk clean, hvilket Internet Share program jeg skal bruge, hvilke anti-Virus program jeg skal bruge os! 500 Point burde være nok!

Mvh. Jonas

PS: Der er 4 computere på netværket (10 Mbit)
Avatar billede steffen Nybegynder
10. september 2000 - 14:47 #1
linux ..

// Just kidding
Avatar billede fido82 Nybegynder
10. september 2000 - 14:51 #2
formater hele lortet, det er det nemmeste, hvis det ik er muligt....så lav en mcfee rescuedisk, lad manskinerene starte på den, og så tjekker den maskininen igennem, lav 4 af dem, så skal du ikke vente så lang tid, og der er heller ik nogen af maskinerne der kan \"smitte\" hinanden imens!!!!
Avatar billede parazite Nybegynder
10. september 2000 - 14:51 #3
Gå på http://www.avp.com og download Antiviral Toolkit Protection. Overfør det til hver af de fire maskiner og sæt indstillinger til at slette ALT inficeret den finder. Så burde de være RET clean. AVP er noget nær den BEDSTE virusscanner du finder.

Ellers kan du jo altid lege format c: -u? :o)

- Parazite
Avatar billede fido82 Nybegynder
10. september 2000 - 14:58 #4
hvis du sætter den til at slette alt, kan den jo oxo slette vigtige programfiler og lign.
Avatar billede lrj Nybegynder
10. september 2000 - 15:01 #5
fido82 - det hjælper jo fedt når de ikke virker, ikke?
Avatar billede lrj Nybegynder
10. september 2000 - 15:04 #6
Desuden kan der under skumle omstændigheder overleve vira under en formatering, som så hælder sig ind på computerne igen.. Så format er ikke det bedste anti-virus program..

Personligt har jeg også meget gode erfaringer med McAfee. Download den nyeste incl. nyeste dat-filer. Installer og lav så en bootdisk. Isolér en maskine (pil den af netværket). Scan alt (all files, include packed files). Dette tager noget tid.
Dernæst kan du dele hele c, d, e-drev etc. på de andre computere med fuld adgang (evt. med password). Så kører du så en virusscan fra den computer du ved som er ren. Derved skulle du kunne få dem alle renset. Lad evt. kun maskiner du ved er rene eller som du er ved at rense være på netværket..
Avatar billede goulduck Nybegynder
10. september 2000 - 15:07 #7
Hvorfor er i så glade for den der \"-u\" ?? Jeg mener, det eneste det gør godt for er \"unformat\" eller ?
Avatar billede parazite Nybegynder
10. september 2000 - 15:12 #8
Goulduck: Det er da også godt nok, eller? :o)
Avatar billede webber Nybegynder
10. september 2000 - 16:17 #9
Jeg har ingen PC som er clean. Hvad gør man så?
Avatar billede steffen Nybegynder
10. september 2000 - 17:06 #10
Kører først en \"fdisk /MBR\" på den PC du vil have ren.

Dernæst, lige efter, booter du på din originale CD-rom med fx win98. Når PC\'en er installeret, er den \"clean\".

Sæt BIOS-beskyttelse på i din BIOS når du har installeret PC\'en færdig.
Avatar billede tommyf Nybegynder
10. september 2000 - 17:37 #11
Kig her:
http://www.kriminalitet.dk/

Personlig vil jeg anbefale http://antivirus.cai.com/
Avatar billede tommyf Nybegynder
10. september 2000 - 17:39 #12
Ï stedet for at lade en af dine egne pc\'er rense din egen kan du lade dem her http://housecall.antivirus.com/ rense din computer over internettet, selvom jeg ikke er så vild med den idee...... 
Avatar billede prodic Mester
10. september 2000 - 18:00 #13
dit svar ligger i Norton AntiVirus Cooperate Edtion.
Det er for smart. Det scanner alt du henter fra nettet. Opdatere selv definitionsslisten for viruser. Deler den selv ud til dine klienter med den nye update af f.eks programmer eller def.listen. Den scanner alt der røres ved på lan-nettet, filer der åbnes rettes etc. Diske der indsættes i a:\\, og jeg kunne blive ved.


glemte jeg at sige at det naturligvis koster penge, men jeg har betalt for det og er helt vild med det. Jeg slipper nemlig for at løbe rundt og tjekke virus på klienterne, det kører automatisk hver onsdag i baggrunden af hvad brugeren laver.
Avatar billede webber Nybegynder
10. september 2000 - 18:00 #14
Altså.. Sig mig præcist hvad jeg skal gøre nu! Det er jo det jeg spørger om jeg er på bar bund!
Avatar billede steffen Nybegynder
10. september 2000 - 19:30 #15
Kør først en \"fdisk /MBR\" på den PC du vil have ren.

Dernæst, lige efter, booter du på din originale CD-rom/startdiskette med fx win98. Når PC\'en er installeret, er den \"clean\".

Sæt BIOS-beskyttelse på i din BIOS når du har installeret PC\'en færdig.
Avatar billede goulduck Nybegynder
11. september 2000 - 00:28 #16
steffen> Skal han ikke også lige formatere eller slette partitionerne på maskinen?
Avatar billede parazite Nybegynder
11. september 2000 - 00:37 #17
Trin for trin som jeg ville gøre:

1: Download trial-version af AVP fra http://www.avp.com.
2: Send den ud via netværket til de fire computere.
3: Split netværket, så ingen computere har kontakt med hinanden. Installer, og sæt den til at finde vira og slette inficerede filer. Du kan evt. først prøve at lade den rense dem, men nogen gange er det ikke nok. Som Fido82 siger, så vil programmerne/filerne jo selvfølgelig ikke virke, men hvis du vil have en ren computer er dette desværre konsekvensen. På denne måde er du i hvert fald 99.999% sikker på at komme af med AL virus. Også den, der måtte overleve en format c:.
4: Efter vira er blevet fjernet har du så et større arbejde med at geninstallere foran dig, såeh... held og lykke. Når alle computere er klar igen samler du netværket, og det skulle så være det. God arbejdslyst... :o)

- Parazite
Avatar billede webber Nybegynder
12. september 2000 - 19:14 #18
Jeg fandt selv ud af det :) Jeg fik en ren computer af Zitech og lavede en rescue disk og nu er alt rent :)) Så der skal en formattering imorgen.. Men jeg giver lige 200 points ud fordi i var så hjælpsomme!
Avatar billede parazite Nybegynder
13. september 2000 - 14:33 #19
Meget venligt! :o) (Det er derfor jeg elsker Eksperten... tonen er fabelagtig! :o) )

- Parazite
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester