Avatar billede Slettet bruger
02. september 2002 - 22:27 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Ændring af en sætning i 117 forskellige HTML sider

Hej,

Er der nogen der kender en nem og meget hurtig måde, evt. et program, hvorpå man kan ændre en sætning i nogen HTML sider på. Det drejer sig om *rigtigt* mange sider, så jeg vil gerne have et program som kan tage et bib og lede i koden efter en sætning og ændre den til noget andet. Jeg ved at det drejer sig om ca. 2000 steder som skal ændres i ca. 117 filer, så hvis jeg skal gøre det manuelt bliver jeg sgu aldrig færdig!!
Avatar billede medions Nybegynder
02. september 2002 - 22:28 #1
begynd at brug SSI!

www.html.dk/tutorials/ssi/

//>Rune
Avatar billede jakoba Nybegynder
02. september 2002 - 22:32 #2
mange html-editorer har en funktion til netop det. at gennemsøge alle filer i et projekt og lave en replace.
den findes ihvertfal i  webwriter, codewright, go-live og det skulle meget undre mig om den ikke også findes i din :-))
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
02. september 2002 - 22:41 #3
Jeg kan indskyde at Dreamweaver også kan addes til Jakoba's nævnte liste :)
Avatar billede Slettet bruger
02. september 2002 - 22:43 #4
Og i HomeSite fra Allaire (nu Macromedia)
Avatar billede werd Nybegynder
02. september 2002 - 22:46 #5
spørg i delphikategorien her på eksperten, jeg ved at der sidder nogle hoveder der kan lave sådan et program på under 5 minutter!!
Avatar billede Slettet bruger
02. september 2002 - 22:48 #6
medions >> Det er et site som jeg har overtaget ansvaret for og selv ville jeg *aldrig* lave det på den måde.

Jeg har oxo fundet ud af at ændre det i en side af gangen, men siden jeg er doven vil jeg gerne have at den gør det i alle siderne på en gang. Det er bare så jeg kan sætte mig tilbage og vente på at den bliver færdig
Avatar billede Slettet bruger
02. september 2002 - 22:49 #7
øhh, sorry, folkens. Det er mig der sover i timen :-(. Pelkjaer nævnte Dreamveawer og det er det program som jeg bruger. Så jeg vil egentligt gerne give dig point.
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
02. september 2002 - 22:51 #8
Alright then :)

Funktionen ligger i
edit->find and replace
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
02. september 2002 - 22:52 #9
el_barto > gider du ikke fortælle mig hvordan man gør med HomeSite 5? :)
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
02. september 2002 - 22:56 #10
Du vælger edit - Extended replace...
Avatar billede metal_hansen Nybegynder
02. september 2002 - 23:01 #11
kanon :-) jeg takker!
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
02. september 2002 - 23:02 #12
:))
Avatar billede simonvalter Praktikant
02. september 2002 - 23:07 #13
cat file | sed s/word/replaceword/g > outputfile
i nix
Avatar billede simonvalter Praktikant
02. september 2002 - 23:11 #14
ultraedit er oxo en meget powerfull editor .. og kan varmt anbefales ..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester