Avatar billede brian_h Nybegynder
05. september 2002 - 22:54 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Lokal vs. Server - hvad er problemet

Hey. Har et meget frustrerende problem.
På min lokale server, kører jeg en SQL forespørgsel, som returnerer en masse records.
Så uploader jeg samme script, og samme DB (mySQL) til min udbyder, hvor jeg via en online mySQL db-admin, kan se at felterne eksisterer. Men når jeg kører scriptet igennem på udbyderens server, returnerer scriptet "Ingen statistik"-som den skal vise, hvis den ikke finder nogle records ved forespørgslen :
Min forespørgsel :

strSQL_stat = "SELECT COUNT(*) AS intTotal, siteStats.* FROM siteStats GROUP BY siteStats.id ORDER BY id desc LIMIT 0,100"
Set RS_stat = objConn.Execute(strSQL_stat)

Og looper igennem :
If Not (RS_stat.EOF Or RS_stat.BOF) Then
  Do Until RS_stat.EOF
    bla bla... kode...
    RS_stat.MoveNext
  Loop
Else
  Response.Write("Ingen statistik")
End If %>

Selve scriptet fejler overhovedet ingenting, idet at det kører perfekt på min lokal server. Men på udbyderens server, viser den ingen records, selvom den skal returnere en hel masse (de records har jeg jo set via deres online-web-admin-mysql-værktøj)

-håber nogle kan hjælpe med mit problem
Avatar billede jesperhaun Nybegynder
13. oktober 2002 - 11:00 #1
Er du sikker på, at dit script logger på database-serveren med en bruger, der har de nødvendige rettigheder? Selv om scriptet kører på samme server, skal rettighederne være i orden.

Prøv eventuelt først at tilføje en linje i dit script, der tjekker svaret fra database-serveren.
Avatar billede brian_h Nybegynder
13. oktober 2002 - 15:01 #2
Det var en fejl på udbyder serveren. Problemet er løst!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester