[OT] Drager
Jeg har en lille passion for drager - der er ikke noget så fedt som at stå ude på Rømø strand en efterårsdag med stormen lige i ryggen og en 2m80 drage lige i den ekstreme zone. I ved, når man kommer helt der ud hvor man spænder sig selv fast til bilen for at blive stående.Nå men sidste tur derude der nu ligger et par år tilbage blev det lidt for ekstremt til min ellers dejlige drage, den blev flået i stykker af vindens kræfter.
Det hele bragt på bane af, at jeg idag var ved stranden en tur med min søn og så de stod og fløj - det kriplede i fingrene men jeg kan ikke helt beslutte mig for hvilken model der passer mig og min pung bedst, dertil håber jeg der herinde er en anden med samme passion der er klar på en lille diskussion.
Hvad jeg leder efter er lidt mindre end tidligere nævnte ekstremer - jeg leder efter en model der er hurtig, flyver godt selv med vind ned til en 4-5m/s. Vigtigst for mig er, at den er hurtig - gerne lidt hidsig i vendingerne og må meget gerne kunne lave meget skarpe sving - altså ikke en drage for begyndere (jeg har fløjet en 5-6 år)
Jeg synes den her ser spændende ud http://www.dragecity.dk/produkt.asp?id=226&prd=Obsession+%2D+OB225 - det er Obsession fra HQ - et tysk kvalitetshåndværk. Er der nogen der har fløjet netop denne model og kan give mig et indblik i dens evner ? evt. forslag til alternativer ?
/ Lars
www.ljweb.com
