Avatar billede ribo Nybegynder
10. september 2002 - 18:46 Der er 8 kommentarer og
2 løsninger

Timeudregning - tekst i stedet for tidspunkt?

Jeg bruger i øjeblikket følgende formel til at udregne antal timer mellem to tidspunkter:
" =(C7>D7)+D7-C7 " I nogle af felterne "fra" og "til" har jeg brug for at kunne skrive en tekst i stedet for tidspunkt. Dette lader sig ikke gøre, da det giver en fejl i udregningen. Nogen der kan klare dette problem?
Avatar billede jkrons Professor
10. september 2002 - 18:48 #1
Mener du, at du vil kunne regne på teksten? Eller skal den bare udelade felter, der indeholder tekst af beregningen? Hvordan ser den pågædelde tekst i givet fald ud?
Avatar billede jkrons Professor
10. september 2002 - 18:49 #2
Men du kunne måske se på funktionerne VÆRDI() og/eller ER.TEKST(). Evt. kombineret med en HVIS funktion.
Avatar billede ribo Nybegynder
10. september 2002 - 19:15 #3
Den var vist lidt gal med formuleringen af spørgsmålet:-) Den skal selvfølgelig ikke udregne noget på teksten men blot udelade felter med tekst i. Teksten kunne være: ferie, afspadsering eller andet. Det antal timer der kommer ud af udregningen mellem to tidspunkter, bruger jeg til en sammemtælling af timerne på en hel måned, hvis der er tastet tekst i et felt "Fra eller til" kan den ikke regne timerne ud grundet en fejl. Giver dette nogen mening?
Avatar billede sjap Praktikant
10. september 2002 - 19:25 #4
Prøv eft. med

=HVIS(OG(ER.TAL(C9);ER.TAL(D9));(C9>D9)+D9-C9;"")
Avatar billede sjap Praktikant
10. september 2002 - 19:31 #5
eft. = evt.    :)
Avatar billede ribo Nybegynder
10. september 2002 - 19:33 #6
=HVIS(OG(ER.TAL(C9);ER.TAL(D9));(C9>D9)+D9-C9;"") følgende formel giver samme type fejl ved indtastning af tekst i klokkeslets felt
Avatar billede sjap Praktikant
10. september 2002 - 20:02 #7
Det forstår jeg ikke - det virker fint hos mig. Hvilken version af Excel bruger du?
Avatar billede jkrons Professor
10. september 2002 - 20:33 #8
ribo-> Prøv med denne formel i sammentællingskolonnen:

=HVIS(ER.FEJL((A5>B5)+B5-A5);0;(A5>B5)+B5-A5)

Så skulle du kunne summere timerne uden problemer.
Avatar billede jkrons Professor
10. september 2002 - 20:34 #9
Og det var et svar :-)
Avatar billede ribo Nybegynder
10. september 2002 - 21:13 #10
=HVIS(ER.FEJL((A5>B5)+B5-A5);0;(A5>B5)+B5-A5)
Virker fint! Tak for hjælpen!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester