Avatar billede johnfm Nybegynder
11. september 2002 - 13:05 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Fjern farve og tekst fra cellen.

Hej eksperter.

Jeg har en fil med flere Ark der er oprettet ved hjælp af en Makro.

I hvert Ark skrives de timer medarbejderen har haft på JOBnr. Hver mandag, tirsdag osv.. Alle ugens dage.

Normal timerne sammentælles for hele ugen for hvert JOBnr.. I D155:D174 og overtimerne sammentælles i E155:174.

For at slippe for at køre ned igennem hvert Ark for at se om der er skrevet timer ind, kunne jeg godt tænke mig, at når der INGEN timer var skrevet i HVERKEN  D155:D174 eller E155:E174 så var celle J8 farvet rød og der stod  ”der er ingen timer”, men når der blev skrevet timer forsvandt farven og teksten.

Johnfm
Avatar billede b_hansen Novice
11. september 2002 - 13:10 #1
du skal kombinere med betinget formatering og følgende formel:

=hvis(sum(d155:d174)+sum(e155:e174)=0;"der er ingen timer";"")
Avatar billede johnfm Nybegynder
11. september 2002 - 16:41 #2
Det virker fint, men kan farven også fjernes.
johnfm
Avatar billede bak Forsker
11. september 2002 - 16:48 #3
I den betingede formatering kan du vælge [Formel er] og =SUM($D$155:$E$174)=0  eller du kan vælge [Værdi er] [Lig med] ["der er ingen timer"] og derefter rød som baggrundsfarve
Avatar billede johnfm Nybegynder
12. september 2002 - 10:48 #4
b hansen her er lidt point, bak sulle faktisk også havde haft lidt, men det må vente til næste gang. Mange tak for hjælpen
johnfm
Avatar billede b_hansen Novice
12. september 2002 - 10:50 #5
jeg smider lige et spm, hvor bak kan få de point, der tilkommer ham *S*
Avatar billede johnfm Nybegynder
30. september 2002 - 20:07 #6
Tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester