Avatar billede Slettet bruger
12. september 2002 - 22:57 Der er 6 kommentarer og
3 løsninger

Trådløst netværk til bærbar PC

Hej.

Jeg har en Dell Inspiron 8200 bærbar computer.
Computeren er leveret med netværkskort, men jeg overvejer at skifte til trådløst netværk. Det behøver ikke være super hurtigt (10mbit/s er fint). Det er ikke nødvendigt at det strækker sig over flere kilometer, men det kunne være rart med en "pæn rækkevidde".

Hvad angår sikkerhed skal der være en slags hacker sikring. Jeg ved ikke noget om tråsløst netværk, men jeg har hørt at man kan få trådløst netværk med indbygget firewall.

Er her nogen som har forstand på tråsløst netværk til bærbare computere som indstikskort, så vil jeg gerne høre om jeres erfaringer med de forskellige producenter og modeller.

På forhånd tak.
Philip
Avatar billede speedy2000 Nybegynder
12. september 2002 - 23:40 #1
Jeg har et trådløst netværk.
Mit netkort i min bærbare er et Xircom. Jeg har en SMC BroadBand Router (Access pointer) som jeg connecter til.
SMCén har en lille firewall, hub, router og printserver indbygget. Den rækker ca. 200 m. i fri luftlinie.

Sikkerheden er rimelig, men problemet med trådløst netværk er, at de sikkerhedsnøgler der sendes mellem Access Pointeren og Netkortet let kan opsnappes med et program til Linux.
Dvs. at man f.eks. kan stille sig 50 meter fra dit hus/lejlighed og i løbet af et par timer kan man fange dine koder og koble op på dit netværk og dermed bruge din internetforbindelse.

Men alt i alt er det ok sikkert med trådløst netværk.

Jeg vil anbefale en løsning á la den jeg har. Den er forholdsvis billig (kan ikke huske prisen) og den er rimeligt nem at konfigurere.

Xircom PCMCIA Netkort
SMC Broadband Router

Der findes en masse mærker og typer der også er gode, men jeg har gode erfaringer med disse produkter.
Avatar billede bufferzone Praktikant
13. september 2002 - 09:44 #2
Hvad angår sikkerheden, skal du kikke på vpn og på anden form for kryptering af både data og forbindelse. Trådløst er nemt og bekvemt, men sikkerheden er ikke god. Jeg vil ikke anbefale dig at opbevare fortroligt data på maskiner tilsluttet trådløst netværk
Avatar billede Slettet bruger
13. september 2002 - 16:57 #3
Er der nogen måde man kan kryptere de data yderligere?
Avatar billede speedy2000 Nybegynder
13. september 2002 - 19:10 #4
Problemet med krypteringen er, at den kryptering der foregår trådløst kan fanges af et program til Linux. Du vil aldrig kunne sikre 100% at andre ikke kan koble sig op på dit lokale netværk med en anden trådløs PC.

Dog skal de så være inden for ca. 150 - 200 m. fra din Access Pointer.

En kryptering via VPN hjælper ikke på dette problem, men er en god løsning hvis vi snakker hackerangreb udefra. Den SMC Broadband router jeg anbefaler har indbygget firewall. (dog kun en lille en).. Hvis du virkeligt skal have en god firewall skal du købe ZyXel ZyWall 1 eller 10 alt efter hvor mange VPN forbindelser du har brug for.

Men umiddelbart skulle den indbyggede firewall være fin nok til privat brug :o) Ellers er der jo altid en software firewall som ZoneAlarm som er ret god.
Avatar billede speedy2000 Nybegynder
13. september 2002 - 19:13 #5
Det skal lige siges, at det altid er en god idé at sætte de sikkerhedsnøgler op som man kan, da det gør det mere besværligt for hackere at komme ind.

Generelt kan du ikke sikre dig 100% mod hackere ligesom du ikke kan sikre dig mod indbrud i dit hus/lejlighed... Jeg ville ikke være så bange for at lave et trådløst netværk... Det er ret bekvemt at sidde i haven eller i sofaen og surfe på nettet :o)
Avatar billede Slettet bruger
16. september 2002 - 19:21 #6
Har du et link til en forhandler?
Avatar billede Slettet bruger
16. september 2002 - 19:22 #7
WAN port and 3-Port 10/100Mbps Switch
 
Ideal all-in-one solution for PC and MAC users

The Barricade wireless broadband router is the ideal networking solution for home and small business users alike, providing the ultimate in mobility with its wireless operation. The platform-independent multi-functional router is combined with a 3-port 10/100Mbps switch and incorporates both a built-in print server and firewall security against hackers and other intruders.
The Barricade wireless broadband router provides a WAN port as well as Network Address Translation (NAT), which extends simultaneous Internet access for up to 253 PCs on the LAN. The wireless Access Point provides a maximum data rate of 11Mbps, with 64-/128-bit WEP Encryption for wireless LAN security.
The wireless router also allows the connection of multiple users to the Internet using a single purchased IP address. LAN and IP addresses are auto-assigned and easily managed, and the IP routing supports a range of popular applications. The Barricade wireless broadband router is a comprehensive networking solution for PC or Mac users.

Features and Benefits:

Outstanding Performance
• All-in-one solution provides 11Mbps Wireless Networking, switching, IP sharing, print server, and firewall security
• 3-port 10/100 Mbps switch versatility plus 1 port for WAN connection
• Connects to a cable/xDSL modem, dial-up modem, or Ethernet backbone
• Print server access from any PC on the LAN
• Built-in NAT firewall security
• Simultaneous Internet access for up to 253 PCs on the LAN using only one IP address
• Wireless operation at 11, 5.5, 2, or 1 Mbps
• Wireless operating range max. 100 m indoors; 250 m outdoors
• DHCP server on board
• LAN, WLAN and IP addresses auto-assigned and easily managed
• IP routing supports wide range of popular applications
• Web-based utilities allow configuration through any networked PC´s Web browser
• Dramatic enhancement of multimedia and gaming connections

Easy To Install and Use
• Supports all major network operating systems
• Platform independent - works with PC or Mac
• State-of-the-art software enables instant, self-configuring installation

Standards
• IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.11b

Reliable
• Limited lifetime warranty
• Free pre and post purchase technical support
Avatar billede Slettet bruger
06. november 2002 - 22:14 #8
Hvis I ikke siger noget til det tager jeg selv NOGLE AF POINENE
Avatar billede Slettet bruger
21. februar 2003 - 20:27 #9
hm?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester