Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 21:20 Der er 22 kommentarer og
1 løsning

{=HVIS(T3:T152>4;"Tekst";"")} "dette virker ikke, hvorfor?"

Jeg bruger Excel 2000 på Dansk

{=HVIS(T3:T152>4;"Tekst";"")}
Når jeg bruger ovennævnte formel, virker den kun i celle T3
HVORFOR???

PS. der står i celle T2
Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 21:21 #1
Jeg mener jo ikke, at den kun virker i, men for celle T3
Avatar billede mugs Novice
13. september 2002 - 21:22 #2
Har trukket formlen ind i de celler du ønsker den skal fungere i?
Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 21:24 #3
Nææ, der er skrevet i Celle T2, den skal skrive en tekst i Celle T2 hvis der er et tal i T3:T152 der er >4
Avatar billede mugs Novice
13. september 2002 - 21:29 #4
Hvilke andre celler skal formlen fungere i?
Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 21:32 #5
kun som nævnt ovenfor...........
Avatar billede brynil Nybegynder
13. september 2002 - 21:40 #6
når jeg prøver den i XP (uden øl-klammer) ved at kopiere formlen ned, så virker den fint, men det er måske en anden måde du ønsker den skal virke?
Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 21:42 #7
Den virker ikke hos mig, hvis det ikke er i T3 der er et tal over 4
Avatar billede brynil Nybegynder
13. september 2002 - 21:47 #8
=HVIS(G2>4;"Stor";"Lille") viser de rigtige svar når den kopieres ned. Den lægger jo selv 1 til kolonneværdien når den kopieres ned.

Men det forudsætter jo at formlen bliver kopieret ned i kolonnen, og det er vel ikke det du ønsker, er det?
Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 21:52 #9
Celle T2, skal fortælle mig om der er tal i kollonne T (fra Celle T3 til T152), som er større end 4
Avatar billede sjap Praktikant
13. september 2002 - 22:15 #10
Jeg kan ikke svare på hvorfor din formel ikke virker, men hvad er der i vejen med

=TÆL.HVIS(T3:T152;">4")

eller

=HVIS(TÆL.HVIS(T3:T152;">4")>0;"Tekst";"")
Avatar billede bak Forsker
13. september 2002 - 22:21 #11
{=HVIS(ELLER(T3:T152>4);"tekst";"")} virker

og Superjabs sidste formel virker godt
Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 22:22 #12
See, nu virker det.
Jeg takker, godt gået...........
Avatar billede sjap Praktikant
13. september 2002 - 22:27 #13
Tak for pointene, men jeg synes jeg må påpege at baks løsning (som jo stadig er en matrixformel) også virker.  :)
Avatar billede bvk Juniormester
13. september 2002 - 22:34 #14
Joo, men lige som jeg havde tildelt dig dine point, krydsede bak med sin løsning, sååå hvad skal man så gøre???
Avatar billede sjap Praktikant
13. september 2002 - 22:56 #15
bvk
Ok, jeg havde ikke lige set hvor tæt på din og baks kommentarer var. bak overlever nok denne gang ;-)
Avatar billede bak Forsker
14. september 2002 - 00:27 #16
bvk & juperjab-> jg overlever, men må indse at jeg er ved at være for langsom i tænkeren :-)
Det kommer også til jer når i bliver over 40......
Avatar billede sjap Praktikant
14. september 2002 - 10:11 #17
bak
Jeg må desværre tilstå at jeg kender turen - selvom det faktisk kun er 2 uger siden!
Avatar billede bak Forsker
14. september 2002 - 11:06 #18
Jaa, så kan jeg jo ikke bruge det som undskyldning :-)
Men det er da rart at se at ikke alle computerwhizzards er mellem 15 og 18 år.
Avatar billede mugs Novice
14. september 2002 - 19:53 #19
bak og superjab > Et par grønskollinger. Hvad vil I gøre når I runder de 50?

Nå - det er måske derfor jeg ikke har så mange point :0)
Avatar billede bak Forsker
14. september 2002 - 23:23 #20
Mugs-> Jeg håber da på at min hjerne er lige så klar som din når det er mig der runder 50, men man er jo nok nødt til at holde den aktiv.... Jeg synes da 8500 point er en hel del.  :-))
Avatar billede sjap Praktikant
15. september 2002 - 09:40 #21
bak og mugs
Det gælder da vist jer begge - de mange point. Jeg må især tilslutte mig at det er rart at finde jævnaldrende (eller i hvert tilfælde fra - næsten - samme generation). Det sprog der ind imellem bruges, grænser til noget der for mig er lidt uforståeligt. Det skyldes måske at jeg - min alder til trods - er ret ny her i forumet.

Måske skulle vi oprette en helt ny gruppe: "Oldies but goodies" hvor svartidspunktet angives i timer i stedet for minutter og sekunder :-)
Avatar billede mugs Novice
15. september 2002 - 21:34 #22
superjab og bak > Sproget - af samme grund har jeg fravalgt en del kategori-er, fordi jeg simpelthen ikke forstår hvad der skrives. Men det har  jo noget med alderen at gøre, fordi sproget jo har ændret sig en del fra jeg var ung. Idag skriver og taler man mere efter den måde man tænker på, og ikke overholder de "høflighedsregler" der eksisterede da jeg var 15-20 år.

På eksperten er der mange unge, der ikke har andre interesser en PC. Mange af dem er utrolig dygtige, og har svar på alt så hurtig, at man dårlig nok kan nå at læse et spørgsmål inden der ligger 10 svar.
Der er jo en god ting, men også lidt skræmmende, for mange af nutidens unge bliver hurtig for ensporede.
Det kunne være morsomt at lave en rundspørge om, hvor mange af ekspertens brugere under 20 år, der en aften har siddet med en god bog. Men jeg tør ikke, fordi jeg er bange for resultatet.

Ideen med en ny gruppe "Oldies but goodies" er fin, men jeg vil så også tillade mig at foreslå en ny gruppe: "Alle os, som bare synes eksperten.dk er en leg". 

I kategorien Access ligger jeg på en 5. plads, og det synes jeg egentlig er ret morsomt, idet jeg ingen uddannelse har i emnet. Jeg har svaret på mange spørgsmål, og er blevet jordet i lige så mange. Af terry, af thomasjepsen, af nih, af proacces o.s.v., og det er helt fint, for jeg lærer noget hver gang, og her synes jeg mange af de unge kan lære noget: Det drejer sig i første omgang ikke om point, men om at tilegne sig ny viden, og kan jeg engang imellem hjælpe en anden bruger med at løse et problem, så er det sikkert fordi, jeg tidligere har haft det samme problem.

Lidt filosofi en søndag aften. Ser frem til en stadig konstruktiv udveksling af viden.
Avatar billede sjap Praktikant
16. september 2002 - 20:00 #23
Man har nok rigtig hygget sig på sådan en højhellig søndag aften :-)

Dit nye gruppeforslag kan jeg godt tilslutte mig (jeg har prøvet det der med at svare på et spørgsmål, som en anden allerede har søgt at besvare - og næsten inden svaret er sendt, får man læst og påskrevet). Helt så slemt var det nok ikke, men jeg var ny på stedet her og brød mig absolut ikke om tonen.

Jeg synes også det er en fremragende måde at dele ud af sin viden og lære en masse af svarene (især på dem som man troede man havde et godt svar til). Mer' af det!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester