Avatar billede mvk Nybegynder
26. september 2002 - 09:15 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Filter recordset ?

jeg har en tabel jeg henter i mit recordset - men jeg ønsker at filtrere så jeg kun har de 5 seneste records sorteret på "ReleaseDate" - jeg aner ikke hvordan jeg skal sammensætte mit filter - pls help :)
Avatar billede mvk Nybegynder
26. september 2002 - 09:16 #1
Filter:  ReleaseDate    =
          ???            ???
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
26. september 2002 - 10:20 #2
1: Du laver dit recordset - vælger ikke noget i "filter", men vælger din "ReleaseDate" i feltet "sort" og vælger "Descending".

2: I fanebladet/boksen "application" trykker du så på "plus" ud for dit recordset, trækker det felt du vil ha' udskrevet ud på siden hvor du vil ha' vist det.

3: Marker dette felt, sig "server behaviors" (i boksen "application") og "repeat region" - skriv "5" og vælg dit recordset.

Det burde være det.
Avatar billede mvk Nybegynder
26. september 2002 - 11:01 #3
tak :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester