29. september 2002 - 14:35Der er
4 kommentarer og 1 løsning
Finde stien på den fil man arbejder med.
Jeg har lavet en hjemmeside editor, og der har jeg en temp funktion til når når man vil se hvad man har lavewt gemmer den det i en temp fil og åbner det. Men når man bruger den funktion kommer ens billeder ikke med, da temp filen ligger i samme mappe som exe filen og billederne ligger jo i en anden mappe. Hvordan finder jeg stien på det dukument jeg er i gang med at redigere i? Jeg kan jo finde min exe fils placering på denne måde: (ExtractFileDir(Application.ExeName) Det skal så være sådan at den temp fi bliver gemt i den samme mappe som den fil man redigere i. Hvordan gør man det?
Hvis brugeren allerede en gang har gemt/åbnet sit dokument kan du jo gemme filnavnet i en variabel... Så har du altid stien og kan lave en ...SaveToFile(ExtractFileDir(FileName)+'_temp.htm');
Hvis brugeren ikke har gemt sin fil endnu har du 2 muligheder: 1. Finde ud af hvor filen skal ligge, for at billederne passer (lidt besværligt) 2. Lave en temp-mappe, analysere dit dokument, finde alle billeder, kopiere dem til mappen og gemme filen i mappen.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.