Avatar billede sarge Nybegynder
16. oktober 2002 - 03:02 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Flash 4.0 vs Flash 5.0

Jeg har lige prøvet at lave en prøve hjemmeside i Flash 5.0 et udemærket program, men jeg så hentet en fil med et banner med noget programmering men den er lavet i version 4.0 og hvis jeg henter den ind i flash 5.0 så fungere den ikke optimalt selvom flash siger at den har ændret de gamle fejl/actionscripting men hvordan får man det til at fungere

Hjælp
Avatar billede hoejrup Nybegynder
16. oktober 2002 - 09:51 #1
Du køber bogen Flash 5 Creative Web Animation ISBN 0-201-71969-X, og derefter skal du lave en del øvelses opgaver.
De fleste Flash 4 filer fungere fint i Flash 5 miljø.
Det kan være at du skal anvende en Flash 5 player.

/per
Avatar billede pyroman Nybegynder
20. oktober 2002 - 12:25 #2
Du kan omskrive koderne så de er skrevet mest flash5 optimalt. Altså rette sådan noget som ../ til _root.altmuligt, men det burde ellers ikke give problemer.

/Filip
Avatar billede sarge Nybegynder
18. januar 2003 - 15:46 #3
tak men det hjalp ikke
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester