21. oktober 2002 - 20:59Der er
102 kommentarer og 1 løsning
Logo til firma
Kære Eksperter.
Jeg står og kunne godt tænke mig at få lavet et logo til mit firma.Desværre er jeg rimelig meget en bød til grafik så det tør jeg ikke selv kaste mig ud i. Desuden har jeg ikke selv sårn umiddelbart selv kunne finde på et umiddelbart design. Men Logoet er til min IT virksomhed under navnet Trep IT-Løsninger.
Håber at der er nogle herinde der er mand på opgaven. Mangler i yderligere information så spørg og i skal få dem :-).
Har ikke en hjemmeside endnu. Men går og tænker på at lave en, men mangler lidt motivationen. Samt det faktum at jeg ville lave den i FP 2000 :-). Men der kommer en hjemmeside til firmaet på et tidspunkt inden alt for længe.
Min umiddelbare ide har været en blå cirkel som så er den omskrevne cirkel, men en gul trekant i som igen har en computer inden i. Navnet på firmaet skal så stå ved siden af, med det hele på en hvid baggrund.
Men dette er så bare mit foreslag. Andre foreslag er meget velkomne.
Som sagt mit foreslag til logoet er skrevet i foregående post. Men det er som sagt bare mit foreslag som selvfølgelig kan tilsidesættes såfremt at du/i laver et logo som jeg kommer til synes om.
Og grundet at firmaet skal køres som bibeskæftigelse ved siden af de andre ting jeg laver er der kun min SU til at dække umiddelbart kommende indkøb så derfor kan jeg kun give points som betaling i denne omgang.
"Min umiddelbare ide har været en blå cirkel som så er den omskrevne cirkel, men en gul trekant i som igen har en computer inden i. Navnet på firmaet skal så stå ved siden af, med det hele på en hvid baggrund." Den beskrivelse passer da meget godt ikk ;)
Også meget godt, bare en smule stort. Det var derfor at jeg selv foreslog det skulle stå uden for cirklen. Jeg glemte bare at sige at det skulle stå ved siden af cirklen.
Da jeg driver min virksomhed i fritiden og lige har startet op, samt at jeg kun er på SU gør at jeg faktisk desværrre ikke kan give nogle penge for at få det lavet. Havde jeg haft råd så ville jeg nok have givet lidt penge.
Har kun et privat site, som jeg ikke lige har haft tid til at opdatere på grund af at jeg næsten lige er flyttet, samt at jeg har været nødt til at sende min normale computer ind.
Her i starten regner jeg med at have med private at gøre og vælger så at involverer firmaer senere.
Men jeg regner med at tilbyde support og rådgivning. Regner med fx at tilbyde private at hjælpe dem med at finde en computer der kan tilfredsstille deres behov både nu og i fremtiden, så at den almene dansker kan undgå at blive snydt. Men såfremt at det kan betale sig regner jeg også med at sælge HW/SW til både private og firmaer. KAn så muligvis være at programmeringsopgaver bliver knyttet til senere hen når at jeg mener at mine programmerings evner er til det.
De ser meget gode ud, men synes bare stadig at den cirkel ting er rimelig stor idet at det skal bruges som generel logo, både på hjemmeside, faktura, brevpapir osv.
Synes ikke at jeg kan se den store forskel. Men er der mulighed for at du kan smide teksten ved højre af cirklen ???. for så kan cirklen nemlig også blive mindre.
Det var ikke det jeg mente. Det jeg mente var at teksten skulle ståpå højre side og var centreret omkring den vertikale akse. Íkke at teksten skulle stå vertikalt.
Sorry... jeg må da være lidt fatsvag iøjeblikket, for jeg aner ikke hvad du mener. Skal teksten følge cirklen rundt eller hvad er det for en vertikal akse du snakker om
Arhhh... du er for hurtig. Jeg var lige igang med en mail til dig fra din hp :O) Men fedt, når du bliver træt af at vente på svar fra wwwops eller whatever, så giv lige lyd
Det blev uploaded næsten samme tid, så du må have været forbi i kørselperioden :O) Sig til hvis der skal ændres noget, og så ligger jeg lige et svar hvis du skulle vælge mine forslag /0ffline
Kan du lave et par udgave af nr 3, hvor at den ene kan bruges som logo på ens hjemmeside, en som logo til brevpapir olign. Ville du synes at det ville se dumt ud at bruge nr 1 til fx brevpapir og så bruge nr 3 til netbrug ?.
Jeg skulle vel være istand til at lave nogle forskellige størrelser. Personligt syntes jeg at #1 er den mest velegnende til brevpapir, dog skulle skyggerne nok fjernes. Og da alt er lavet med det samme materiale og skrifttype, vil det ingen skam være at bruge de små forskelle på forskellige steder. Men det er min menning, vigtigst er hvad du syntes.
Hvad du sagde der var faktisk også det jeg tænkte, men er der mulighed for at højden på Nr3 kan justeres lidt jeg synes at den er lige en smule stor :-).
Nu ved jeg ikke om du forventer at jeg laver flere eller hvorfor spørgsmålet ikke er lukket. Men du må jo lige give lidt lyd fra dig. Hvad enten du kan bruge det jeg har lavet eller ej /0ffline
Sidder lige pt og vurderer lidt mellem de foreslag der er, og indtil videre ligger det hele til din fordel. Men skal lige bruge lidt mere betænkningstid hvis at det er oki. Regner med at lukke spørgsmålet senerest mandag morgen. Er der mulighed for at du kan smide dem op i et mere skalerbar format end JPG ??.
Ork, hvilken person der forsyner dig med et tilfredstillende logo betyder ikke det store for mig. Grunden til mit indlæg var udelukkende at det ville være lidt dumt hvis du sad og regnede med at jeg arbejdede videre med det. Angående format skriver du bare hvilket du ønsker, så finder vi nok også ud af det
<citat> Angående format skriver du bare hvilket du ønsker, så finder vi nok også ud af det.</citat> Dermed sagt, ønsker du eksempelvis det som en .png eller en psd fil, så finder jeg nok ud af det. Har desværre bare ikke tid lige nu til at lave dem, men vender tilbage senere. Ok? /0ffline
Aj, det skal du dælme ikke vente på. Jeg uploader lige dem som .png. Som .psd fil virker de vist ikke, hvis man ikke har licens til de filtre der er brugt. Du kan finde dem her... www.exciter.dk/eksperten/test/trepit1.png
OKi, mange tak for hjælpen. Må jeg tage fat i dig på et senere såfremt at det skulle blive nødvendig med nogle rettelser til logoet ???. Hvad baggrundsfarve har logoerne egentlig ??.
Det var da så lidt :O) Baggrundsfarven er hvid #ffffff på alle, men kan selvfølgelig ændres. Hvis du skulle få brug for rettelser eller lign. kan du altid smide en mail på angelica@exciter.dk, så skal jeg gemme en kopi på maskinen i tilfælle af...
Når du åbner en png fil, kan du selv 'male' den bgcolor som din hjemmeside har, eller får. Den mixer ikke farverne, så et hvilket som helst tegneprogram kan farve baggrunden med malebøtte værktøjet. Transperent virker ikke på samme måde i png som i gif format
Dvs at jeg kan åbne PNG filen i alle programmer og så bare fille den rigtige baggrundsfarve ind istedet for den der er på lige nu. Men ja umiddelbart så fandt jeg det jeg skulle bruge. Hvis det er oki med dig så gemmer jeg lige din email adresse just in case.
Ja, det skulle være muligt. Men ellers så kontakter du mig bare. Husk at give en eventuelt mail en sigende titel, så du undgår at jeg sletter den uden at åben først. Hvis det var det, skulle vi måske lukke spørgsmålet Held og lykke med firmaet /0ffline
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.