Avatar billede mbl Juniormester
23. oktober 2002 - 08:50 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Hvilken side oprettes?

Jeg bruger følgende kommando til at oprette en side med og den navngiver side automatisk med "Sheet1", hvorefter jeg omdøber denne side til eks. "Bøger"

Set NewSheet = Sheets.Add(Type:=xlWorksheet)
Sheets(side).Name = "Bøger"

Mit problem ligger i at jeg opretter flere side med en makro det er i sig selv fint nok. Men, når jeg skal oprette flere sider med en anden makro ved jeg ikke hvilket side nummer den starter med.

Er der mulighed for at jeg finde ud af hvilket side nummer den kommer med eller kan jeg navngive siden direkte når jeg opretter den.
Avatar billede kabbak Professor
23. oktober 2002 - 08:54 #1
Set NewSheet = Sheets.Add(Type:=xlWorksheet)
NewSheetName = "Bøger"
Avatar billede kabbak Professor
23. oktober 2002 - 08:55 #2
retter

NewSheet.Name = "Bøger"
Avatar billede mbl Juniormester
23. oktober 2002 - 09:03 #3
Takker for hurtig hjælp.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester