31. oktober 2002 - 00:32Der er
53 kommentarer og 2 løsninger
Kan man ....................., og er det lovligt ?
Hej Jeg fik for 14 dage siden sparket min hoveddør ind. Et par dage senere fik jeg en ny hovedør, med en ekstra lås på. Det er ikke længere muligt at sparke den ind, men så har man ridset min nye dør istedet.
Kan man installere et kamera tilsluttet PC`en, som en dørspion ? Hvis ja, kan man så selv instille hvilket interval der skal tages billeder med ? Fylder det meget på harddisken ? Hvad koster hele herligheden ? Sidst, men ikke mindst .... er det lovligt at montere et sådant kamera i sin hoveddør ?
Jeg har et kamera, og der kan jeg sætte den til at optage hvis der er bevægelse.. Man kan så selv vælge hvor meget bevægelse der skal til. Dette kan du så selv indstille..
Ja, man kan også godt vælge hvor mange gange der skal tages billeder og med hvor meget tidsrum, men synes selv den første metode er langt bedre ;)
Det fylder sgu ikke det vilde på harddisken! :)
Mit cam kostede 1700.. (Og det gjorde det kun fordi der er indbygget digitalkamera). Det er et Logitech Quickcam traveler et eller andet ;)
Jeg er ikke i tvivl om at det kan lade sig gøre at, installere et web-kamera til dør spionen, men jeg er ikke sikker på at det er helt lovligt. Jeg ved at det er ulovligt at overvåge offentlige steder. Hvis du bor i ejerlejlighed, og du selv ejer den, er trappeopgangen vel egentlig fælleseje for alle jer i opgangen, og derfor ikke et offentlig tilgængelig sted. Hvorfor du godt kan installere dit kamera. Bor du til leje, igen i en lejlighed, er opgangen ikke din, hvorfor du skal spørge udlejer om tilladelse (helst skriftlig) til at overvåge. Bor du i villa eller rækkehus, må du, så vidt jeg husker, godt overvåge din have, men billederne må ikke vise noget der ikke tilhøre dig ( altså er på din grund). Under alle omstændigheder skal der skiltes med at der overvåges, hvilket for dig måske tager lidt at ideen af, men seelvfølgelig kan have den ønskede effekt.
Hvis du overvejer at retsforfølge nogen, bør du nok lige snakke med en advokat først. Bare lige for at være på den sikre side med hensyn til loven.
Håber det svare lidt at spørgsmålenen sådan rent juridisk.
Teknisk er der ingen tvivl, for langt de fleste web-cams kan du sætte op til at tage billeder i intervaller helt ned til hvert (mindst) 30 sekund, og med billeder der fylder kun et par hundrede KB (you do the math). Hvis det skal være mere præcist skal du nok vælge et web-cam først.
hvis du laver et hul der er stort nok, kan du teoretisk set montere en bil i din hoveddør, men en del af konceptet går af, hvis det bliver opdaget at der tages billeder. Gør det ikke ??
På den anden side, hvis de ved at de bliver overvåget, så ville de nok også lade din stakkels dør være i fred. Og hvis de alligevel er dumme nok til det, så ved du hvem det er. Prøv bare at sætte sådan et mærke op, og så se om der sker mere. Det er ligesom jeg har en rød blinkdiode monteret i min bli, så folk tror der er alarm i ;o)
Du bedes for fremtiden finde på en mere beskrivende titel til dit spørgsmål, - den i dette spørgsmål brugte er simpelthen bare ikke god nok, så svært kan det vel heller ikke være?, bare nogenlunde at antyde hvad det egentligt er dit spørgsmål går ud på i titlen. En bedre titel hjælper på flere måder, dels sikrer den at de folk der ser på spørgsmålet ikke er nødt til at gå ind og se efter hvorvidt de nu rent faktisk kender emnet/ kan svare på det, udover dette er der en del der er så trætte af unøjagtige, ufuldstændige eller simpelthen ikke gennemtænkte spørgsmålstitler at dette afholder dem fra at svare på spørgsmålet, upåagtet at de kan svaret.
Til CoAdmin Jelzin. Sikke en smørre, bare fordi man en enkelt gang er kommet til at dryppe på brættet. Gjorde det faktisk bevidst, da jeg har et problem, og gerne ville vække flest muligts nysgerrighed. Mvh bare BOB
"Gjorde det faktisk bevidst, da jeg har et problem, og gerne ville vække flest muligts nysgerrighed." -og, skulle det gøre det bedre ? -hvis du forventer at få gratis hjælp er det mindste du kan gøre vel at følge de spilleregler der er for brugen af siden, det er under al kritik at du så vælger, i ond tro, at overse de ting du får at vide under oprettelsen af spørgsmålet.
set i lyset af dette har jeg intet andet valg end at give dig en officiel advarsel iht. www.exp.dk/regler.phtml , såfremt du finder dette problematisk er der to ankeinstanser, den første er at du kan anmelde mig, herefter vil de andre coadmins vurdere sagen, eller du kan skrive til info@eksperten.dk og forklare problemet overfor admin.
Og jelzin, du bedes for fremtiden henvende dig personligt til brugeren som har brudt en regel, end at spamme et forum. Du ødelægger også den gode stemning og skyder debatten her et helt andet sted hen.
human>> jeg giver dig hermed din advarsel nr. 2, at kalde mig en spade er simpelthen at synke for lavt, udover dette finder jeg din kommenter i dette spørgsmål fulkommen irrelevant, du burde læse hvad jeg har skrevet i min kommentar og anmelde mig såfremt du finder min adfærd problematisk.
bob-bob>> som jeg har skrevet tidl er din overskrift meget ringe, dette kommenterer jeg hvorefter du svarer at det skam var med vilje, heraf den onde tro (god tro = det var ikke med vilje). en advarsel er et instrument indført med det reviderede regelsæt, læs det link jeg tidl. gav dig til reglerne, så kan du se hvad det går ud på.
Om du er kriminel, - tjoh lidt, men ikke graverende - du har bare ikke fulgt reglerne, -men det er ikke noget sjældendt syn når man er ny her :) - læs reglerne, så sker noget sådant ikke igen, grunden til at der bliver faret en smule hårdt frem mod dårlige overskrifter er at de er et af sidens største irritationsmomenter - det er ikke alle der sidder på hurtige forbindelser, og derfor kan det være meget frustrerende at åbne en side for derefter at finde ud af at spørgsmålet kunne man ikke svare på.
Dette spørgsmål har bevæget sig derud hvor det ikke står til at redde, bob-bob1, du har hermed min tilladelse til at oprette et nyt (med en bedre titel:)
"Du skal henvende dig personligt til brugeren som har begået en fejl,"
-jeg vil meget anbefale dig ikke at fortælle mig hvad jeg skal gøre, det har du ikke ret meget bemyndigelse til.
"Og hvis skyld er det"
-din, såfremt du havde fulgt mine anvisninger kunne omkring halvdelen af kommentarerne være undgået, jeg vil også ret meget anbefale dig at anmelde mig såfremt du finder dette problematisk, -yderligere post i denne tråd vil jeg betragte som spam.
Har stadig ikke fået gennemlæst reglerne, og får jo nok endnu en advasel.
Men vil da lige gøre co.adm. opmærksom på at siden denne blandede sig i mit spørgsmål, er der ikke kommet et eneste indlæg vedrørende spørgsmålet !!
Co.adm. er kommet med ikke mindre end 8 indlæg ..... er det virkelig det der er jeres opgave ?
Har ikke stillet mange spørgsmål, men har ikke tidligere haft problemer .... man skal da ikke gøre meget forkert her, for at få ødelagt sit gode humør.
Jeps.. Jeg var kun ude på at se hvor langt du faktisk ville gå, hvilket jeg faktisk havde regnet med du ville opdage ved at stille dig det spørgsmål "hvad har jeg lige skrevet for 2 min siden" Men nej, du bliver ved! Du ville bare have det sidste ord. Og det er også derfor du skriver "-yderligere post i denne tråd vil jeg betragte som spam" Så er du næsten sikker på du har fået det sidste ord. YES! endnu en sejr til dig hva'. Men jeps, vil da følge dine anvisninger og klage over dig.
Jelzin > nu må du styre dig! Jeg er dybt rystet over at en coadmin opfører sig sådan her. Hvis du ikke får en reprimande fra admin for det her, så overvejer jeg kraftigt om jeg gider bruge tid herinde - for når selv co-admins laver det om til en sandkasse (læs: børnehave) så er essensen af sitet gået tabt!
jelzin101 > øv da du kan smadre spørgsmål. Så du hvor god en tone der var herinde inden du kom med dine kommentarer. Jeg syntes det er dybt rystende at coadmin ikke kan finde ud af sende breve direkte til brugeren - vi opgiver altså vores emails når registrerer os her.
Nogle der har oprettet et spørgsmål under Eksperten om Jelzin opførsel ?
cygnet: Nej der er ikke oprettet nogen tråd om ham, men jeg har sendt en klage til admin. Og I kunne jo gøre det samme, tror det har en større effekt, hvis flere brugere klager.
Overvejer selv at købe 4 X10 kamera til overvågning af en robot jeg er ved at bygge hjemme i stuen, så skal man kunne styrre den fra nettet!!!!
Synes godt om
Slettet bruger
31. oktober 2002 - 23:38#45
Jelzin.... Hvis I har problemer med intet sigende titler på trådene... Var det så ikke en idee at gå til jeres webmaster og sige det? Det er i det hele taget et spørgsmål om usability!!!! Hmmm... underlig måde at opføre sig på... anyways!
Jeg er først lige kommet til nu, og blev derfor noget forundret over at se et fornuftigt (og temmelig komplekst) spørgsmål med en god og konstruktiv debat, udvikle sig til en "min-far-er-stærkere-end-din-far"-diskussion fra børnehaven, blot fordi en coAdmin insisterer på at få det sidste ord, til trods for at han modsiges af alle brugere på spørgsmålet. Denne coAdmin har uddelt en henstilling, to advarsler og postet 10! gange, blot for at få det sidste ord! Han har næsten ødelagt spørgsmålet, så lad ham dog få det sidste ord, og skriv i stedet som jeg til info@eksperten.dk...
Og skulle vi så ikke komme videre med det som det handler om:
Loven om overvågning er meget skrap. I det hele taget skal du passe meget på, hvad du gør for at beskytte din ejendom: en indbrudstyv har faktisk fået erstatning efter under et indbrud at være blevet bidt af vagthunden! Begrundelse: der var ikke noget skilt med "pas på hunden"... Når det er sagt, så kan det faktisk lade sig gøre inden for lovens rammer. Men du er nød til at skilte med det. Og forvent ikke at det er brugbart i en retssal. Men kan du blot fortælle vedkommende som har gjort det, at du kan bevise at det var ham, så stopper det nok også af sig selv... Mht. selve den tekniske løsning, så kan du faktisk købe et færdigt "dørspion-kamera". Jeg har set det på flere amerikanske sider om alarm/sikringsudstyr. Det kræver blot at hullet udbores til 1" (25mm), og at døren er mindst 1,5" tyk, hvis det ikke skal rage "indenfor".
Mht webcam software kan jeg anbefale www.conquercam.com, som har en masse lækre features. Jeg bruger det selv på www.xyborx.dk, sådan lidt for sjov :) Prisen på kun ca 100 kr (mener det var 77 kr, bestilt med Visa-kort), er i mine øjne rimelig billigt, når man ser på muligheder og stabilitet.
Held og lykke med det (I øvrigt mener jeg også at Jelzin's opføsel her, ikke hører hjemme på "eksperten".. ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.