03. november 2002 - 21:53Der er
17 kommentarer og 1 løsning
Download af excel 5.0
Hejsa Jeg er i et mega stort problem! Jeg er ved at lave nogle maskiner på en skole, og den maskine der skal styre udlånene på biblioteket kører med excel som db(ikke nogen stor skole). Problemet er at en elev har leget med denne maskine og derved fået slettet excel. Ik så slemt, problemet er imidlertid at første diskette er istykker! :( Så jeg skal bruge et link til en download af Excel 5.0 eller mindre. Nu ved jeg godt at nogen folk vil sige at det er ulovligt... Men her kommer et par gode argumenter: 1: Jeg har en licens(ja, det kan alle jo komme og sige), lille link som bevis, en scan af en af disketterne plus min mobilos med dags dato. 2: Licensen fra Microsofts side er såvidt jeg ved også udløbet, så det er abandonware.
Så vil nogle måske sige at det alligevel ikke er tilladt, da linket så kommer på Eksperten.dk og alle andre der ikke har en licens kan hente det! Men ak, så send linket per e-mail til shuhammad@hotmail.com og læg et svar her.
og så lige en sidste ting: !!!!PLEEEEEAZEEEEEEEEEEEEEEE!!!! Den maskine skal bare køre imorgen.
Shuhammad>> Jeg tvivler på at Microsoft frigiver selv gamle versioner som abandonware. Derfor er spørgsmålet ulovligt, med mindre at du kan bevise at det ER abandonware. At sende et svar til dig via email er ligeledes ikke tilladt, da alle svar skal være offentligt tilgængelige her på eksperten. Luk derfor venligst dette spørgsmål.
You are not authorized to view this page <- EH?! WHAT.. jeg kan ikke se det.. Jeg tror folk er bange for at få CO-Admin på nakken hvis de skriver noget.. så du skal da nok ikke renge med så mange svar.. men KaZaA findes jo.. <- DET DER SKREV JEG IKKE!!
Ja, jeg tænkte nok at den der med at alle svar skal være tilgængelige her ville komme :( Men det er altså "a bit of an emergency"!!!!! men som du kan se har jeg jo en licens!?!
Ebbe Delfs?? Jo ham kender jeg da personligt.. Hvor ved i fra at jeg kender ham?? udover at hans Storebror Jonas er Co-Admin her.. så?? Jeg har dog aldrig hørt at Ebbe Skulle være her på eksperten.. så vidt jeg ved er han på efterskole ?!
Thesqunk>> VI CoAdmins kan et par tricks ;-) Husk forøvrigt lige den lille advarsel jeg gav dig ovenfor. Det er ikke smart at komme med hints til hvor han kan søge warez, når jeg lige har skrevet at det er ulovligt herinde.
Øh.. Jeg fik stadig ikke fat i hvor i ved det fra. "et par tricks" kan jo være mange ting. Jeg vil så til gengæld forsvare mig og sige at shuhammad da ikke selv er en tand bedre da han åbenlyst indrømmer at de ikke findes for dem har han søgt efter. Okay, men det var jo for ** en nødssutiation. men okay jeg tror jeg har fået fat i det. BAH!
You are not authorized to view this page <- EH?! WHAT.. jeg kan ikke se det.. Jeg tror folk er bange for at få CO-Admin på nakken hvis de skriver noget.. så du skal da nok ikke renge med så mange svar.. men KaZaA findes jo.. <- DET DER SKREV JEG IKKE!!
Hvor lang tid tager det dig fcs at skrive denne linie. hvis jeg havde brugt under 46 sekunder var jeg kommet dig i forkøbet, og der er nok ikke mange folk herinde, der opdaterer mens de skriver :) derfor er det måske lidt unfair at sige at jeg ignorerer din advarsel..?
NjaH!.. Ebbe-Delfs har jo ikke engang svaret eller oprettet et eneste spørgsmål.. Jeg syntes det er unfair hvis i ikke afslører hvor i ved det fra, eller hvem i evt. er.. HM.. kunne have min mistanke til dig fcs.
He, he.... Bare fordi du er paranoid skal du ikke tro at vi ikke er efter dig *LOL*
Med venlig hilsen
FCS eller hvad jeg nu hedder????
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.