Avatar billede skyttegaard Nybegynder
04. november 2002 - 13:05 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

ICA klient mod Linux server

Hej!

Er det muligt at bruge en ICA klient (Citrix Metaframe Client) mod en Linux server.
Jeg er ude efter funktionalitet, der svarer til at køre en X-session, men bare med en ICA-klient i stedet for X.
Grunden til at jeg ikke bare kan bruge X er, at den ene klient er en lille TV-box (en Homepilot), som kommer med en indbygget ICA-klient og ikke kan omkonfigureres.

Boxen er kort beskrevet her:

http://www.inhometechnologies.co.uk/homepilot.asp

Jeg ved, at Citrix Metaframe Server kan fås i en Unix-version til Sun Solaris, HP Unix og IBM AIX, men jeg har ikke kunnet finde noget til Linux, så nu håber jeg at kunne finde et andet produkt, som giver samme funktionalitet.

Jeg kører RedHat8.0 på serveren, men hvis der er et program, der kan løse problemet, men kræver en anden distribution, kan jeg godt leve med det.

Idéen er, at jeg skal have adgange til mails (Ximian Evolution) og browser fra TV i stuen, så jeg ikke hele tiden skal have en computer stående fremme.

Mvh,
Peter
Avatar billede svindler Nybegynder
07. november 2002 - 15:15 #1
En rigtigt "kludge"-løsning:
Installér Bochs (eller VM Ware) på linux-serveren.
Installer W2K på en virtuel maskine.
Installér en Citrix-server på den virtuelle W2K.
Installér en VNC-server på Linux-serveren og en VNC klient på den virtuelle W2K.

Nu kan din Homepilot kontakte din virtuelle W2K-maskine vha ICA, og derfra kan du starte en VNC-klient, der kontakter VNC-serveren på Linux-serveren.

Med orginale licenser ville det nok være billigere at købe en billig, brugt pc med et tv-out kort til at erstatte din Homepilot.
Avatar billede skyttegaard Nybegynder
07. november 2002 - 16:28 #2
Det vil sandsynligvis virke, men pointen er netop, at det skal køre Linux, da jeg ikke vil betale for en W2K server licens.
Avatar billede svindler Nybegynder
07. november 2002 - 23:58 #3
Hvis det er Windows du har noget imod og ikke prisen, kan du købe Solaris x86 (~$25) og Citrix (~$mange).

Et andet projekt er at købe en billig brugt pc og et billigt tv-out grafikkort. Samlet pris under kr 1000. Det skulle være til at sætte den op som simpel X-Terminal ved at følge en af de mange HOWTO'er om "Thin Clients".
Avatar billede skyttegaard Nybegynder
08. november 2002 - 00:02 #4
Solaris x86 er bedste bud, jeg har fået - du får pointene for det, selvom det afviger lidt fra spørgsmål.
Tak,
Peter
Avatar billede svindler Nybegynder
08. november 2002 - 00:08 #5
DOH! Det gik først op for mig nu, at jeg allerede havde foreslået den brugte pc.
Hvis du får succes med det, så giv lige en lyd fra dig.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester