I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du kan bruge avanceret filter til kun at få vist de biler, som f.eks. ligger i intervallet 200.000 til 250.000. Du kan selvfølgelig opsætte søgekriterier for alle dine emner i databasen.
Vi har stadig ikke set et eksempel! Har du problemer med at oprette pivottabellen? eller er der problemer med at få vist data korrekt når du har oprettet tabellen?
Jeg tror det du mener er at lave en ny kolonne til højre for dine data, og der lave en formel: =IF(km<10000;"Kategori 1";IF(KM<25000;"Kategori 2".........;"Kategori 8))))))) - inkluder kolonnen i din pivot - Vupti, så kan du gruppere!
hvis der er brug for mere end blot et par intervaller, vil jeg nu forslå, at de defineres i en særskilt tabel, hvorefter der laves et LOPSLAG() i det nuværende dataark. Det bliver hurtigt uoverskueligt med IF/HVIS. Og en anden fordel med en ny tabel til intervaller er, at man let kan ændre intervallerne, og at ændringerne med det samme vil slå igennem i det eksisterende dataark.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.