10. november 2002 - 12:06Der er
13 kommentarer og 3 løsninger
ECC RAM - Hvad er de værd?
Hvad betyder det, at der står ECC under egenskaber for RAM? Jeg tænker ikke på forkortelsen, men mere på hvad de egentlig gør når de er "fejl rettende"(?).
Er det værd at putte ECC ram i en almindelig arbejds-pc? Det drejer sig om SDRAM PC133. Hvor vil man kunne udnytte ECC under almindelige arbejdsprocesser?
Hvis du f.eks. har en automatisk backup proces kørende, er fejlfri backup jo at foretrække - derfor bruger man disse RAM, der ikke kun opdager men også retter fejl, der modtages!!!
Hehe det kunne da godt være, men det var nu ikke derfor jeg svarer. Jeg ved ikke så meget om ECC ram, men det jeg ved ville jeg gerne give videre. Du vidste jo noget som jeg ikke vidste, så det kan jo være at vi deler i porten *SS*
Jamen fint da - tror lige jeg ringer til nogle venner, og beder dem lægge et svar her - bare noget med; "ECC er dejligt om sommeren" - så kan de også være med til at dele!! ;O)
Ok tommyf Du må hellere give ham mjl alle de 60 P, - han går tydeligvis mere op i dem end jeg gør.
Undskyld mit stupide svar, - ville bare give lidt af min begrænset viden videre, men der er åbenbart nogle mennesker som mener de er i position til at kunne kritisere andres indlæg.
Skipper
Synes godt om
Slettet bruger
11. november 2002 - 21:26#11
mjl> agidussen har da en pointe i hans svar, det er ikke fedt at købe ECC RAM og så opdage at de ikke passer i ens bundkort.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.