Avatar billede tentakkel Nybegynder
12. november 2002 - 12:14 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Lille lyd opgave

Hej.

JEg skal bruge lidt musik på mit site.

Det er jeg sikker på at du kan hjælpe mig med - for du har helt sikekrt lige det jeg skal bruge.

det skal bare være en lille bitte flash med billede af en højtaler - den skal spille filen 1.mid - når man så trykker på den skal den stoppe med at spille - og der skal komme et mute symbol frem (og så nør man trykker igen skal den spille igen - og skifte billede)

(du kender dem jo godt)

hov - det er hvis baggrund det skal være på :-)


jeg ønsker bare .swf og .fla :-)

(det er ikke fordi jeg ikke gider at lave det - jeg har bare ikke Flash :-( )
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
12. november 2002 - 12:27 #1
Du kan ikke umiddelbart afspille midifiler via flash. Enten skal du kombinere det med en media eller realplayer eller du skal konvertere din lyd til f.eks mp3 eller .wav.
Avatar billede tentakkel Nybegynder
12. november 2002 - 12:32 #2
hmmmm - ok. Det vidste jeg ikke. Så må jeg jo bare gørre det på gammeldagsmanner.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester