Hvordan sender man kontrol koder til en labelprinter Jeg skal have skrevet labels ud fra de varer der ligger i en varekladde og skal have sendt nogle kontrol koder til printeren. Jeg bruger Navision Attain 3.0.1B
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Er er 3 muligheder: a: Forsøg at få en printerdriver til din printer derlader værdier under ascii 32 (jeg lover dig at det ikke er let)
2: Skriv til en text fil først og kopier denne til printeren, så kan "alt" sendes, dette kan dog give lidt udfordring ved lokalprint over Citrix/Terminalserver.
3: Skift printeren ud med en som ikke kræver styrekoder, men en hvor at kan styre via alm. tekstkommandoer, dvt at du kan styre den fra notepad eller word med valg af fonte m.m. er ofte den billigste løsning.
Det jeg efterlyser er KOMANDOEN i Navision til at sende direkte til en printer det er ikke noget problem med at styre den fra andre programmer, jeg skal sende en kommando der ser såddan ud (^Cx) hvor x = antal kopier af de labels jeg skriver ud.
Til j112 Jeg har 2 X 200 points til dig hvis du vil vise et eksempel da jeg ikke kan få det til at virke, printer driveren har ikke problemer med at modtage koderne i alle andre windows programmer. Uanset hvad jeg gør viser den koderne på udskriften. Jeg har også prøvet at lave en odbc adgang via et label program som er med printeren men den fejler også, men det er med ISAM fejl.
Det er en EZ4-TTP købt hos ADCOM Data. Jeg har midlertidigt løst problemet ved at købe en stregkodefont. Men der er mange andre funktioner der var rart at kunne bruge.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.