Avatar billede hcm Nybegynder
13. november 2002 - 11:07 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Udfylde tomme felter med rigtig værdi

Jeg har et regneark som ser sådan ud:
Navn  Tekst
x      abv
        cde
        der
y      dfgs
        fgsdf

Det jeg gerne vil er, at få udfyldt navne feltet med det rigtige navne. Jeg kan ikke lige gennemskue hvordan jeg kan gøre det. Det er et stort regneark (9000 rækker), så manuelt er lidt kedeligt. Jeg tænkte noget i stil med at danne det i kolonne C, men kan ikke lige ramme den rigtige formel.
Avatar billede lasseo Nybegynder
13. november 2002 - 11:18 #1
Du er nød til at uddybe lidt. Hvad er de rigtige navne?
Avatar billede hcm Nybegynder
13. november 2002 - 11:27 #2
Jeg havde vist lige fået en lille hjerneblødning. Jeg har selv fundet svaret, og det var ikke så svært endda. =IF(A3=0;B2;A3)
Beklager ulejligheden
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester