17. november 2002 - 22:36Der er
15 kommentarer og 2 løsninger
Desktop hvor laptop fungerer som tastetur og skærm?
Jeg har et lidt underligt spørgsmål, som måske hører til et andet sted. Jeg tænkte på om man kan lade en bærbar computer fungere som tastetur og skærm for en stationær? Det eneste den bærbare skal gøre, er altså at sende tastetryk videre og tage imod grafiksignalet. Kan det mon lade sig gøre på en eller anden måde?
øhh - den er næsten den funtion du har med Terminal Server i Windows 2k eller "Remote Desktop Connection" i Windows XP. Du kan også bruge free-ware VNC programmet som giver samme "feature" Men det kræver selvfølglig at begge maskiner kan køre software - og er på et netværk af en eller anden slags. Men det er ikke resource krævende for "klienten" - så man kan sagtens bruge en lille maskine (som fx. en Pocket PC) til at styre en stor server...
Det kan du sagtens. Et program som VNC er gratis og du kan så betjene en computer fra en anden. Kræver selvfølgelig netværk. I XP kan du som nævnt bruge remote desktop.
Jeg har pt en bærbar, men ingen stationær. Ideen med at ville benytte skærm og tastetur på den bærbare til en stationær er, at jeg vil kunne nøjes med at købe et kabinet, stor hd, lækkert grafikkort, brænder, tv-kort, osv., men spare pengene og pladsen til en ekstra skærm og tastetur. Jeg har hørt om løsningen med VNC uden at sætte mig rigtig ind i det, men spørgsmålet er, om det er hurtigt nok at afvikle programmer (cd-brænding, divx- og dvd-afspilning, 3dspil, osv) over fx VNC? Hvordan hurtigt er det sammenlignet med at afvikle det på selve pc'en?
Det er ligeså hurtigt at brænde, men du kan ikke bruge VNC til at afspille dvd'er og divx. Måske kan du bruge terminalserver funktionen. Her er det muligt at man kan se rimelig DVD men til spil og 3d spil NEJ.
Findes der ikke andre terminalprogrammer, der muligvis kan klare dette? Den stationære skal jo ikke spare på ressourcerne, og hvis vi nu siger det bliver en 2GhZ, har den jo lidt at gøre med. Hjælper det, eller er flaskehalsen mere i selve overførslen, som vel sker via netkortet? Kan det mon lade sig gøre via usb eller firewire? Eller endnu bedre; trådløst, hoho...
Ser du: Der er et par problemer ved at køre terminalserving. Et af dem er at det bruger båndbredde i store mængder (1024(px) * 768(px) * 32 (bit) * 60 (fps) = 180 MB/sec - det går ikke!), et andet er at det muligvis kan forringe billedkvaliteten. Det største er at der er en ikke unævneværdig forsinkelse i dine skærmbilleder.
Det var dels for at spare pengene, dels for at spare pladsen. Og tasteturer i dag er simpelthen så grimme; kommer med en masse moderne multimedia-knapper, der kan åbne ligegyldige programmer og menuer med ét tryk. Min bærbares tastetur er det lækreste i verden.
^Jeg kunne næsten ikke være mere enig. Min er en Dell Inspiron 8000.
Sagen er at de ting, som du vil ofre for at spare de oenge meget hurtigt vil blive tjent ind i form af det besvær, der følger af ikke at gøre det. Tænk på at du har brug for at tænde din laptop hver gang, du vil bruge din computer! Iøvrigt, så er de tastaturer jeg linkede til overhovedet ikke gejlet op med genvejstaster... De er fra dengang, da et tastatur var til et DIN-stik! :D
Ja, jeg lagde godt mærke til det =) Jeg tror jeg gør det, at jeg i stedet for en skærm køber en projektor; på den måde kan jeg også spare mit fjernsyn væk med et tv-kort. Og med et tv-radio-kort, et godt lydkort og et godt cd-drev kan jeg også smide mit anlæg ud! Det kommer vel kun til at koste mig en 30.000, men hvor bliver det fedt spille CS og se dvd-film på min hvide endevæg... =D
WOW. Du vil spare penge ved at bruge din laptop og nu køber du bare en projektor? Respekt. Det er lidt min drøm (og alle andres?) at have en projektor.
Anyways, ideen med at bytte fjernsynet og anlægget ud med en projektor, dvd-drev, tv/radio-tunerkort og lydkort + 5.1 højtalere er også god. På den måde har du faktisk også et storskærms-tv.
Men for alle os andre, som hverken har tv eller anlæg eller lydkort eller stationær: Der er næsten økonomi i det:
tv: 3000 anlæg: 5000 højtalere: 2000 DVD: 1000 PC-skærm: 1000 PC: 10000 Samlet: 22000 Kr. For de billige sager.
Projektor: 17000 tv/radio-tunerkort: 1000 PC: 12000 (pga. bedre højtalere og lydkort) Samlet: 30000 kr.
8000 mere for en projektor! Det er jo vildt. Nu er jeg helt hooked på den ide... :D
Jeg sagde det mest for sjov, det bliver i første omgang kun ved drømmen. Jeg ved nu ikke om dine beregninger helt holder. En projektor kan jo også købes brugt, og en pc behøver vel ikke være i den klasse. Og så foretrækker jeg nok rigtige højtaler og så en rigtig forstærker. Men du har nok ret i, at det ikke nødvendigvis behøver være en meget dyrere løsning.
hey - jeg søgte faktisk efte rnoget helt andet men så lige dit spørgsmål
Jeg kan anbefale et program der hedder synergy (kig google) til opgaven :)
benytter det selv der hjemme til at dele mit usb keyboard og mus mellem min bærbar og stationær OVER netværket ... det fungere utroligt godt !
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.