Avatar billede lut Nybegynder
30. november 2002 - 13:40 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

FTP - IP osv.

Jeg har fulgt en vejledning min storebror har givet mig, med FTP - IP osv. Jeg bruger FTP programmet G6 (bulletprog) men når jeg vil "starte" min server står der "server 20 is already in use". Hvorfor det? Og hvordan tager jeg dhcp fra?

Jeg skal lave en FTP server, men kan fanme ikke få det til at virke.. min storebror kan på hans, vi bruger sådan en "sort router fra efficent networks".

Når jeg vil starte en server står der "startet on ip: 192.168.1.4" og det er jo min "lokale" IP Adresse, når min storebror vil starte en står der "startet on IP: 80.63.210.110" hvorfor?

Kan man ikke lave så det er mig der får den faste IP adresse, da det er mig der brugere det mest?

tak på forhånd

-lut
Avatar billede doctor6000 Nybegynder
30. november 2002 - 13:45 #1
vælg en andene porte feks port 63 og lav så en NAT forwarding på din router

"lan ip" port~"wan ip"port
Avatar billede doctor6000 Nybegynder
30. november 2002 - 13:46 #2
er i på den samme linie ???
Avatar billede rkhdk Nybegynder
30. november 2002 - 13:52 #3
køre du Windows 2000 eller Windows XP med IIS installeret? *Microsofts Webserver*
Avatar billede lut Nybegynder
30. november 2002 - 15:41 #4
Har valgt en anden port, "NAT FORWARDING" hvordan f**de* det? Jeg køere XP og har ikke instalelret ISS tror jeg, ikke microsodt webseerver heller...
Avatar billede rkhdk Nybegynder
30. november 2002 - 16:10 #5
en FTP server køre normalt på port 21, ikke port 20

det med forwardning, er noget der skal gøre på din router, for at sende port 21 videre til din PC

IIS *Internet Information Service, ikke ISS ;o)
IIS er Microsoft Webserver, som følger med Windows 2000 og Widnows XP Pro, så man kan have sin egen Webserver på sin PC.. *du kan check om den er installeret ved at gå i Kontrolpanel => Administartive Tools => hvis du har en der hedder Internet Information *et eller andet* og du kan åbne den, så har du IIS installeret på PC'en! her kan du stoppe Webserveren og den FTP server der følger med.. og se om det hjælper!
Avatar billede lut Nybegynder
30. november 2002 - 22:16 #6
Ja jeg har åbnet programmet *Microsofts Webserver* og det ser ud til det er fint. Men IP adresse er: "Ingen tildeling" altså der er ingen, og der har jeg mulighed for at vælge en; 192.168.1.4 - og det er jo ikke rigtigt vel?

Hvordan forwarder jeg så det er mig der får IP'en?
Avatar billede rkhdk Nybegynder
01. december 2002 - 14:06 #7
det er ligemeget om der er tildelt en IP i den webserver, problemet er at IIS, optager portene 80 og 21, så længe servicen køre.. du kan stoppe den service ved at højre-klike på Webserveren og den FTP server, og vælge stop.. så burde port 21 være blevet frigivet, så du kan bruge port 21 til din FTP server..

Hvordan du forwarder, er lidt forskelligt da det kommer an på hvilken router du har.. nogle har en web interface og kan blive tilgået sådanne i din browser

http://192.168.1.1 <= det forud sætter at IP'en er din gateway *den kan checkes ved at gå i start => kør cmd => ipconfig/all og se hvad gatewayen hedder

andre skal tilgås via Telnet eller hyperterminal..

så hvilken router har du?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester