Avatar billede nita Nybegynder
15. oktober 2000 - 20:47 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

personal web server

ved installation af PWS får jeg en fejkode:0x8004005 og 0x3f9e670
Hvad er løsningen ?
min platform er windows 98 se.
Avatar billede tpiil Nybegynder
15. oktober 2000 - 20:48 #1
installer igen :o(
Avatar billede bacardil Nybegynder
15. oktober 2000 - 20:53 #2
Avatar billede tpiil Nybegynder
15. oktober 2000 - 20:55 #3
mit skulle også ha været et svar!
Avatar billede nita Nybegynder
15. oktober 2000 - 21:18 #4
til bacardi: den downloadede løsning fungerede ikke. min cpu ville ikke arbejde med det.
Avatar billede tpiil Nybegynder
15. oktober 2000 - 21:20 #5
så afinstaller og installer igen!
Avatar billede tpiil Nybegynder
15. oktober 2000 - 21:20 #6
svar
Avatar billede nita Nybegynder
15. oktober 2000 - 21:21 #7
og til tpii: jeg er ny til det her, hvor skal :o(
placeres ?
Avatar billede tpiil Nybegynder
15. oktober 2000 - 21:23 #8
ok, du sætter din win 98 cd i cd-rom drevet, så finder du pws og starter installation\'s filen men så vælger du lige først afinstaller eller sådan noget lignende!
når den er færdig med det så installer igen og prøv om det virker nu!
Avatar billede bacardil Nybegynder
15. oktober 2000 - 21:24 #9
Først råd er selvfølgelig at du afinstallere programmet igen og begynder forfra.

Dernæst installeres programmet på den rigtige måde, og der sker ved at du vælger Start, Indstilling, kontrolpanel, og tilføj-fjern programemr.

Vælg derefter windows-installation fanebladet, og vælg Internetværktøjer. I denne grupper installere du alle programmerne.

Dette er den korrekte installation, og det skulle meget gerne virke. Husk i øvrigt at lukke alle programmet og deaktivere din virusbeskeyttelse.

PWS virker på den måde, at den afvikler din ASP kode inden resten af html-koden sendes videre til din browser. PWS afvikler som udgangspunkt kun filer i c:inetpubwwwroot, men det kan du selv ændre under menupunktet avanceret i PWS.

Din aspfiler kører du ved åbne fra din browser. Dvs. at først skal du sikre dig, at PWS kører, og når det er tilfældet åbner du din browser. IE 5.0 er bedst. skriv i adresselinien http://pc/ eller http://localhost.
Derefter får du adgang til dit c: drev og kan styre rundt på almindeligvis. Går til det bibliotek hvor dine aspfiler ligger og kør dem i browseren, ved at klikke på dem.

Når du kører med PWS, behøver du ikke at være koblet til nettet, og den nemmeste måde at afvikle asp på er ved at bruge PWS, med mindre du har lsyt til at opsætte en netserver. En anden mulighed er dog at afvikle ASP filer direkte på nettet, f.eks. vie et webhotel, men så er du jo koplet på nettet hele tiden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester