Avatar billede lone_a_p Praktikant
10. december 2002 - 09:30 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Flash MX ???

På det seneste har jeg hørt så meget om en ny udgave ... Macromedias Flash MX???

Hvad er det, der gør den så meget bedre end Flash 5, og som ydermere gør, at man bliver anbefalet at lægge 5'eren på hylden til fordel for MX'en???

Hvad er forskellen på de to udgaver ... jeg går ud fra, at der er en STOR forskel, siden den seneste udgave bliver omtalt så meget????

MVH
Lone
Avatar billede colman Nybegynder
10. december 2002 - 09:54 #1
- Interfacet er forbedret !

- MovieClips har også fået en del mouseevents

- Kan loade billeder/lyd filer dynamisk

man kan f.eks. lægge flg. på roden af filmen:

myClip_mc.onEnterFrame = function(){
"din kode"
}

Dette har man heller ikke haft mulighed for før...dette er blot få af de mange nye forbedringer...

Fil størrelsen på swf er desuden også reduceret !!
Avatar billede pyroman Nybegynder
10. december 2002 - 10:39 #2
Jeg synes den grafiske brugerflade er lidt irriterende hvis man skal lave grafik, da alle værktøjsvinduerne fylder unødigt meget (godt nok kan man minimere dem, men man vil helst have alle åbne på en gang - det sjovere og hurtigere) og dette skygger for udsynet af din stage. Men der er så mange flere smarte funktioner og funktioner der kan hente oplysninger om brugerens systemer. Desuden tror jeg vist nok at man kan importere flere forskellige filmtyper end i 5'eren.
Hvis du også er interesseret i andre MM produkter som Fireworks og Dreamweaver, som prøv at kigge på denne side hvor der er et tilbud på Studio MX:

http://dynamic.macromedia.com/bin/MM/store/US/product.jsp?category=/Software/Development/Studios/StudioMX&type=FULL

/Filip
Avatar billede alexander_j Nybegynder
10. december 2002 - 10:54 #3
pyroman --> du kan jo bare gemme to forskellige flashopsætninger. Flash MX har nogle prædefinerede opsætninger, men du kan også gemme egne opsætninger!
kig under: window->Panel Sets

lone --> jeg mindes også at have fået at vide at den er blevet hurtigere til tungere regneopgaver (udover alt det som colman har skrevet).
Avatar billede pyroman Nybegynder
10. december 2002 - 11:07 #4
alexander => Tak skal du have -det har jeg aldrig gidet at lege med, men jeg har heller ikke haft programmet  i så lang tid :)
Avatar billede nikolajdu Nybegynder
10. december 2002 - 12:56 #5
Det kunne flash 5 nu også :))
Avatar billede mat Nybegynder
10. december 2002 - 13:16 #6
regel nummer ét, når man installerer flash MX: disable panel docking ;)
Avatar billede alexander_j Nybegynder
10. december 2002 - 15:12 #7
hvorfor nu det?

Nu skal jeg naturligvis være varsom med at sige en kompetent flasher som ultraabe imod, men personligt er jeg glad for at de forskellige paneler automatisk placeres ved docking.
Avatar billede mat Nybegynder
10. december 2002 - 16:00 #8
hehe, det er jo osse en smagssag :)

Men 90% af tiden har jeg alligevel kun actions og properties åben, og så har jeg en lille skærm :)

Men for ikke at være totalt spam i denne tråd skal vi jo heller ikke glemme alt det der er blevet tilføjet  til MX-actionscript, som f.eks hele drawing API´en som alexander i særdeleshed er glad for ;)


-mvh aben
Avatar billede lone_a_p Praktikant
23. december 2002 - 11:22 #9
Jeg fandt selv et sted på macromedias hjemmeside, som viser de nye ting som MX'en kan.

Hvis der er andre, der er interesseret i at vide helt præcist hvad fordelene/de nye egenskaber ved MX er, kan I gå ind på:
http://www.macromedia.com/software/flash/productinfo/features/flash_feature_tour/

Det er en lille flash-produktion, jeg fik selv meget ud af den.

Spørgsmålet er hermed lukket...
Avatar billede lone_a_p Praktikant
23. december 2002 - 11:23 #10
Ups... det skulle have været et svar!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester