Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
hehe, sorry, dårlig dansk og endnu ringere til engelsk.
Rent ydelsemæssig, hvor meget bedre er de dyrere switches i forhold til de billige? Er der mere packetloss ved de billiger eller er de bare langsommere eller osv. ?
Grunden til at der er så stor forskel på de billige og de dyre switches er at ordet "switch" bruges alt for løst af folk der ikke har forstand på hvad de snakker om. Når en normal person siger switch mener han i langt de fleste tilfælde en "switching hub" (ikke en hub, en hub er noget helt tredje). En rigtig switch har (afhængig af model osv, osv, osv) mulighed for flere vlans, indbygget routing og meget mere - ikke noget at bekymre sig om, da du sikkert alligevel ikke har noget at bruge det til. Som regel kan man nemt se forskel i prisen på en switch og en switching hub: En switch koster sjældent under 15000 kr. og en switching hub koster sjældent mere end 3000 kr.
Du kan nøjes med en standard n-way switching hub med en 5-8 porte. Den burde kunne erhverves for mellem 300-1500 kr. Har selv en Longshine switching hub som jeg er ganske tilfreds med. Står der 3com på det du køber, går du slældent galt i byen, men andre mærker er som regel også ganske ok... Lad være med at købe det aller billigste skrammel, men smid på den anden side heller ikke for mange penge efter det. De penge er nok bedre givet ud til et godt netkort hvis det du har er forældet.
Forskelle mellem switching hubs er normalt ikke andet end holdbarhed og sikkerhed mod varmeproblemer, så på det punkt er der ikke det store at bekymre dig om ved mindre du sidder med 20 mennesker på den samme switching hub, for så kan det godt betale sig at købe en lidt dyrere switching hub, gerne af mærker 3Com.
Der kan ligge meget i forskellene, noget af det er allerede nævnt.
Det kan være funktionalitet. F.eks. mulighed for VLAN, mulighed for at styre forbrug af båndbredde (bruges f.eks. ved videokonferense), Muligheder for anvendelse af forskellige kabeltyper f.eks. lysleder.
Noget andet kunne være mængden af intelligens i switchen. De billige switche er typisk layer 2 mens de dyre switche køre layer 3. Dette har noget med hastigheden at gøre, og den intilligens hvormed trafik styres på de forskellige porte. Du kan også få switche med hukommelses buffer. Dette betyder at switchen kan overtage noget af kommunikationen fra stationerne. Ved f.eks. kollisioner vil det være switchen der genfremsender de tabte pakker i stedet for at skulle helt tilbage til den afsendende maskine.
Der er også redundance i de dyre switcne. D.v.s. mere end en strømforsygning,flere blæsere osv osv, så den ikke så let går ned.
Endelig er der mulighederne for konfiguration. Hvor de billige typisk ikke kan konfigureres ret meget, hvis overhoved, kan de dyre konfigureres i det uendelige. Typisk foregår konfigureringen gennem et web interface
fiskesuppe: Hvis en switch har mulighed for routing er det jo en layer 3 switch og derved en routing switch, så det er ikke helt rigtigt. En sådan switch er betydelig dyrere end en layer 2 switch.
en switching hub er så vidt jeg ved en switch som switcher mellem f.eks. 10mbit og 100mbit.
Forskellen på en billig switch som switcher pakkerne uden størrere intelligens er som tidligere nævnt VLAN's og management. En billig switch kan du typisk ikke give en IP-adresse og derved styre den via netværket. Forskellen ligger helt klart i at du kan styre switchen og overvåge den samt ikke mindst fejlsøge.
Hvis vi snakker layer 3 switche, som kan route m.m så er det i princippet ikke længere end switch, men dog alligevel fordi den switcher stadig ikke routebare pakker og derved har den stadig switchfunktionaliteten.
Der findes mange søde features på de bedre switche f.eks. kan nævnes inline power. Det er meget smart hvis man nu kører IP telefoni så kan man bare koble et netstik imellem switch og telefon så har den både net og strøm på samme tid.
Hvis der er nogle ting du gerne vil vide mere om i dybden så spørg endelig. Jeg arbejder bl.a. med switche som er lidt dyrere end de fleste biler i DK ;-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.