Avatar billede technodance.dk Nybegynder
16. december 2002 - 05:26 Der er 5 kommentarer og
6 løsninger

vil i lige kigge på denne side

hej læser vil i ikke lige kigge på denne side


På Forhånd TAK


//technodance.dk//
Avatar billede technodance.dk Nybegynder
16. december 2002 - 05:27 #1
Avatar billede jakobclausen Nybegynder
16. december 2002 - 06:07 #2
(1) En meget traditionel opbygget side. Man kan let danne sig et overblik over siden.

(2) Farverne du bruger passer slet ikke sammen. Du starter ud med nogle dejlige livlige farver i logoet, men farverne på resten af siden er meget triste, og passer derfor ikke til dit logo. Prøv at gå ind på www.colorschemer.com/online , og find der nogle farver som passer til farverne i logoet og brug dem på resten af siden.

(3)Nu hedder siden jo asp-server, så jeg kan jo godt regne ud hvad siden handler om. Men jeg fortrækker at der også er en lille velkomst tekst. Her på din forside smider du brugeren direkte ud i noget scriptforum, som vedkommende måske ikke aner noget som helst om. Så lav en lille forklarende intro tekst, om hvad man kan bruge din side til/hvad man kan finde på siden.

(4) Jeg ved ikke om det er fordi du ikke har lavet siderne endnu eller hvad det skyldes, at du har slået streg over nogle af punkterne. Men det ser i hvertfald meget kikset ud. Er det for at du ikke har lavet dem, så fjern stregen og lad bare vær med at lave det til en link.

(5) På alle siderne under Scripforum står der noget lign.:
Dato:  10/28/2002 1:24:16 PM
Navn:  rene
E-mail:  test@test.dk
Emne: hej download 
.. Hvad skal det bruges til? Synes ikke at der er så meget man kan downloade på siden, selvom der er et menupunkt.

(6) Generelt synes jeg at du blander for mange ting sammen: Tag f.eks. overskriften på download-siden, nyhedsbrev-siden og links-siden. De er jo fuldstændige vidt forskellige. Bestemt hvordan det skal se ud og gennemfør det på hele siden.
Avatar billede ramsings.dk Nybegynder
16. december 2002 - 08:37 #3
Logoet i top er rimeligt flot, men den brune farve passer bare SÅ rædselsfuldt til den mørke orange!

Den nederste adresselinie skal stå HELT nederst, gerne med meget mindre skrift.

Dit valg af skrift font passer DÅRLIGT til en ung side!
Prøv at skifte til f.eks. Tahoma!! MEGET mere stilrent ikke?

Du har evner mennnnnnnn... ;-)

4!
mvh. r@msings.dk
Avatar billede schnitz_dk Nybegynder
16. december 2002 - 10:37 #4
Noget jeg blir knald træt af på din side der ..er den skrifttype du bruger, tag og brug arial, verdana, tahoma, system, bare ikke den der new times roman :\ -- og så er der farverne.. de er ikke lige mig.. men måske de blev det hvis du lavede nogle border's omkring de forskellige ting så man ikke bare går fra en Knaldskarp kontrast og ud i baggrundsfarven .- Men 100% at hvis du bare ændre skrifttypen ville den se Meget anderledes ud - www.schnitz.dk
Avatar billede gizp Nybegynder
16. december 2002 - 11:43 #5
Flot side, men syntes du skal fjerne uderstregningen i menuen
Avatar billede pelkjaer Nybegynder
16. december 2002 - 11:48 #6
ramsings.dk og schnitz.dk>>I bedes venligst undlade at skrive de signaturer I gør i fremtiden. På forhånd tak.
Avatar billede technodance.dk Nybegynder
18. december 2002 - 22:40 #7
TAKKER er i gang med et nyt design som er mere brugervenlig...
Avatar billede kegud Nybegynder
19. december 2002 - 11:59 #8
Det eneste såen "forkert" er skrifttypen i menuen, den er for rund og "ulækker" hvis du forstår mig. og så burde den ikke være bold
Avatar billede ramsings.dk Nybegynder
03. januar 2003 - 17:57 #9
nu HAR vi kikket, giver du så lidt point... ;-)
Avatar billede technodance.dk Nybegynder
04. januar 2004 - 07:26 #10
oki her
Avatar billede Slettet bruger
04. januar 2004 - 09:57 #11
Fedterøv, lukker efter 1 år og tager alligevel selv 10 point..*Græmmer mig*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester