Avatar billede jedimaster Nybegynder
17. december 2002 - 20:14 Der er 1 kommentar og
1 løsning

En masse billeder...

Hey ... Ja og god jul.

Jeg har nogle billeder som jeg har liggende på webserver hvor jeg også har min hjemmeside. Men jeg gider ikke sidde og indsætte alle billederne, så dem der kender siden kan se dem, på hjemmesiden.
Kan man ikke lave en kode, der tager alle (fx. jpg) billederne et nærmere angivet sted på serveren og laver links til dem eller miniature af dem, så når man trykker, så kan man se dem???

TAK
JediMaster...
Avatar billede Slettet bruger
17. december 2002 - 20:57 #1
ikke mig bekendt, men ellers kan du jo lave et galleri eller thunbnail eller hvad det nu hedder... det fineds der et par programmer til, så uploader du dit thunbnail, og billederne så skulle det du, men jeg har ikke noget erfaring med det, for jeg har ikke prøvet, så jeg kan ikke hjælpe dig med dig
Avatar billede jedimaster Nybegynder
22. december 2002 - 18:51 #2
Back!!!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB