20. december 2002 - 11:44Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Shop - Hjælp!
Jeg er ved at lave en onlineshop, nu er jeg så kommet til kurven.
Jeg har varenr man vil købe og antal af det varenr man vil købe. Via varenr finder jeg varepris og varenavn.
Jeg skal have disse data midlertidigt i kurven så man kan slette og tilføje flere af samme varenr, jeg tænkte at det kunne gøres med sessions, men her kommer så mine problemer:
Jeg ved ikke hvordan jeg laver en session der indeholder BÅDE varenavn, varepris og vareantal(det er vist noget med explode eller implode). OG hvordan jeg laver en ny session for hver vare man vil købe og snupper dataene derfra i selve kurv.php.
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Hmm.. nu vil den gerne skrive en session ud jeg har oprettet normalt, men ikke dem jeg sætter når man bestiller, der er som om den ikke vil acceptere sessionsene. Her er den kode jeg bruger til at sætte sessions:
OK! nu virker det med 1 vare(mangler dog alle funktionerne endnu :)) Men hvis man efter man har valgt en vare går tilbage fra kurven for at finde flere varer glemmer kurven den første vare. Fejlen kan ses her: http://www.peecee.dk/onlineshop
Jeg tror du skal checke om $_SESSION er sat, allerførst, og kun hvis den ikke er, skal du have en session_start(), ellers laver den jo en ny session hvergang siden loades.
/sostack
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.