22. december 2002 - 20:11Der er
10 kommentarer og 1 løsning
OH NO!? er det min router eller min cpu der fucker?
Hmm ja hvordan skal jeg begynde.. Mig og min far køre 2 på en net forbindelse via en hub, og vi har så fået afhvide at det må vi ikke og skal skifte over til en Router.. men den vil sq ikke! når vi skifter over til routeren vil den ikke.. den kan ikke finde nogen standartgateway, og så har vi/jeg Dynamisk ip adr. og det vil den heller ikke finde, og heller ikke dns server, vi har lige prøvet at skifte netkort fordi det sagde den at vi skulle fordi det muligvis var defekt og det var vi så gjort(det er splinternyt netkortet)Men det hjalp ikke en skid, er der nogen af jer der ved hvad det muligvis kan være?
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Det er vores internet udbyder, og vi har dansk cabel tv 512 kb/s og det er en ''D-link'' Router.. men hvordan konfigurer man sådan en? er det noget jeg kan gøre eller skal jeg have hjælp?
Det er noget du selv skal gøre !!! Normal proceduren er at man kobler den på wan stikket fordeler ethernet forbindelsen videre til en hub/switch. Her connecter man netværket !!! Normalt er den sat til at fungere som DHCP men det er ikke altid sådan.. enkelte routere skal skal man fange ved hjælp at telnet / men som oftes har den en ipaddresse som man kan fange den på ???? Følger der ikke en brugsforvirring med ?
ups ... manglede lige den der med at din fars pc godt kunne !! kan du pinge din far ? modtager din far sin ipaddresse fra routeren ?
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.