PCIe Gen 5 – Fremtidig teknologi eller opgradering nu? Lad os gå lidt tilbage i tiden, før vi hopper direkte ind i fremtiden.
12. maj 2025
Slettet bruger
25. oktober 2000 - 08:17#1
Hvor står det? Gad vide om FAT 32 er klar over det? Hvor tit håndtere du filer af den størelse, der skal da også en hvis prossorhastighed til for at komme igennem sådan en håndtering.
Det står i en artikel omkring redigering af DV (Digital Video) på PC. Her arbejdes der med store filer!!! Men hvis artiklen indeholder en fejl, så vil jeg da bare være glad.
Vi har også nogle databaser på arbejdet, som er langt over 2 GB på NTFS...
Men i FAT32 ... Her har jeg lavet (video) filer, som har været over 3GB, så der kan jeg heller ikke se noget problem. Men måske der kommer nogle mindre fejl?
Når jeg capturer video med mit Rainbow Runner, det fra Matrox, så laver den automatisk en ny fil når størrelsen når 2 GB. Den kan åbenbart ikke håndtere filer af den størrelsesorden... altså over 2 GB.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.