09. januar 2003 - 15:38Der er
6 kommentarer og 1 løsning
XP rettigheder
Hej Jeg har fornyelig skrevet et program i Delphi 6, som overfører nogle data fra en database til en anden(ell. fil), og det virker fint i w2k. Programmet et installeret vha wise-installer. Men da jeg installerede programmet på en xp så fik jeg masser af problemmer: Setup delen, som er et selvstændigt program spørger hele tiden om bruger/password, altså xp spørger før setup.exe køres, når det så kører er det ok. Overførsels-delen kører fint(?)indtil den skal skrive i destinations-db'en, og det ved jeg for der kan osse overføres til fil, og det virker fint, data'ne læses rigtigt osv), men ved skrivning i dest-db så meldes fejl: <?xml version="1.0" encoding="UTF-16"?> <DATABASE> <EXE NAME="overfør.exe" FILTER="GRABMI_FILTER_PRIVACY"> ...og en masse mere ! Hvad betyder det ? Har det ikke noget med rettigheder at gøre, jeg kiggede på egenskaberne for overfør.exe men helt ærligt fik jeg ikke meget ud af det. Er der nogen der kan hjælpe ? --nop
hvis du bruger noget i dit delphi program som gemmer xml filer, er det nok problemmet. Der er nemlig kommet en opdatering i xp. Kan ikke huske hvordan man løser den, men det er vidst noget så simpelt som en ekstra linie et sted.
Min bruger er ikke administrator, og det skal han ikke nødvendigvis være, problemmet med at setup ikke måtte køre har jeg løst. Jeg kan stadig ikke få overfør.exe til at skrive i sql-databasen. XML'en ovenfor er fra xp's fejl-msg-sys. --nop
Der gik lige lidt tid.... mysitesolution: hvordan? Hvordan setup.exe kunne køres? Svar: Jeg ændrede dets rettigheder i den pop-op der kom hver gang man startede setup.exe.
dkn: Hvar'for en fil? Det må vist være et svar til et andet spørgsmål.
Iøvrigt har jeg lige skiftet til mdac 2.7 men det hjalp heller ikke.
Ok, jeg fandt ud af det. Men kun ved at hardkode en bruger+password direkte ind i connection-strengen. Helt sikkert noget med sikkerhed at gøre.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.