09. januar 2003 - 16:20
Der er
2 kommentarer
hvordan knytter man en sprite til en anden?
hej..
vi er ved at lave et spil hvor der er nogle væsner som bevæger sig hen over en bagrund(sprites som tilfældigt bevæger sig hen over baggrunden). Man skal så med musen ramme de væsner. Når man har ramt dem skal der komme en blodplet frem. Dernæst skal bevægelse af væsnet stoppe og bagefter skal både væsen og blodplet være synlig i ca 1 sekundt og dernæst forsvinde. Hvordan gør man det i Lingo/director? Vi har fået væsnet til at bevæge sig hen over baggrunden, og lagt blodpletten ind som castmember, men ikke ned på scoren.
09. januar 2003 - 16:55
#1
ramme er jo bare
on mousedown på væsen
skifte en cast ud med en usynlig der hvor væsen er,
ville nok blive det næste.
on mousedown
sprite(10).member = member("blod")
end
09. januar 2003 - 17:35
#2
Bruger klikker på en figur. Må han det? Ja fordi det er en figur og ikke en blodplet. Så I skal have en variabel der indikerer om et klik er tilladt.
I jeres script som sidder på spriten kan I gøre følgende(ikke testet i director):
----------------------------- SCRIPT --------------------------
on beginSprite me
pDead = false -- start med at være levende ;-)
pTid = 0
end
-- når bruger klikker, så tester vi om vi IKKE er død endnu
-- Hvis ikke vi er død, skifter vi member og dør, samt sætter lidt tid indtil vi skal forsvinde
on mouseUp me
if NOT pDead then
sprite(me.spriteNum).member = member("blodplet")
pDead = true
pTid = the timer + 50
end if
end
-- her er det vi bevæger figuren. Hvis vi er død, så tester vi på om pausen er slut. Hvis den er det, så sletter vi scriptet fra spriten. Exit betyder at vi ikke når videre i scriptet, altså kommer den ikke til det sted hvor I bevæger figuren.
on exitframe me
if pDead then
if the timer > pTid then
sprite(me.spriteNum).scriptInstanceList.deleteOne(me)
end if
exit
end if
end
Prøv at lege med det
kanding