Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 20:08 Der er 16 kommentarer og
2 løsninger

ja, jeg vil altså gerne have lavet et logo

Som det nok kan ses er jeg ikke særlig ferm til grafik (http://www.baseweb.dk/logo/logo_050103_small.jpg). Jeg har rodet lidt med dette logo og jeg kan ikke få det rigtig godt. Logoet er til mit eget firma, der laver småopgaver i databasebaserede webapplikationer og andre lignende dynamiske webting. Det skal desuden anvendes på brevpapir og visitkort.
Navnet baseweb symbolisere noget basalt/fundamentalt (base eng: fundament), desuden det oplagte (data)base (find selv på andre:-)
De tre firkanter til venstre symboliserer den typiske (og mest elegante måde at lave dynamiske webløsninger på) 3 deling. Dvs. databaselag, forretningslogiklag og brugergrænsefladelag, men det skal ikke nødvendigvis være overskyggende for logoet - bare en diskret hentydning til dem der i forvejen er inde i sådanne ting.

Spørgsmål: Er der nogle af Jer grafik gutter/gutinder, der har mod på at kigge på det og give logoet et spark op i coolfaktor, eller lave en bedre løsning der understøtter ovenstående temaer ?

psd-format: http://www.baseweb.dk/logo/logo_050103_small.psd

Jeg kender ikke denne del af eksperten godt nok til at kende point, men håber I siger til (på en pn måde) hvis der er noget HELT galt.

PS: Har fulgt med i diverse kopi-diskussioner herinde, så jeg håber da ikke at det viser sig at mit logo findes andetsteds.
/raz
Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 20:11 #1
jeg glemte: Det væsentligste er ikke farver eller skrifttyper, men at logoet udstråler 'seriøsitet & simplicitet'. Ordet 'baseweb' SKAL dog indgå.
Avatar billede backside Nybegynder
09. januar 2003 - 20:35 #2
Det er da ganske udemærket det du selv har lavet. ;)
Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 20:38 #3
backside>>tak, men det er altså ikke godt nok. F.eks sådan noget simpelt som at det uldent i kanterne og skriften ikke står 100% klart og tydeligt. Det er sådanne ting der irriterer mig helt sindsygt. Kan man ikke få skarpere kanter og tydeligere tekst?? Bare sådan en lille ændring er da et stykke i den rigtige retning...
Avatar billede backside Nybegynder
09. januar 2003 - 20:43 #4
Hvad hedder fonten?
Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 20:51 #5
neuropol
Avatar billede backside Nybegynder
09. januar 2003 - 20:53 #6
Jep, har fundet den. NeuropolMedium.ttf
Avatar billede backside Nybegynder
09. januar 2003 - 21:02 #7
Er det noget i den stil du mener med mere skarpt osv.: www.backside.dk/e/303176.gif
Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 21:09 #8
jo, det ser ok ud. Men jeg kan bare ikke li' den sorte kant rundt om det hele og så er den grå bue i øverste venstre hjørne ikke helt så skarp.
Teksten er dog blevet meget skarpere og pænere :)
Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 21:10 #9
måske er det hele simpelthen for stort (læs: klodset)? Er det ikke nogle grafiske retningslinier for hvor stort et logo skal være osv. ?
Avatar billede backside Nybegynder
09. januar 2003 - 21:35 #10
Hvis det skal bruges til brevpapir, reklamer osv., er det vektorgrafik det skal laves i.
Men det aner jeg ikke en bønne om hvordan man laver. Men det kan scaleres efter behov og uden foringelse af kvaliteten.
Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 21:39 #11
ahaaaa, ja det er jo rigtigt. Men hvem ved det så?
Avatar billede backside Nybegynder
09. januar 2003 - 21:55 #12
http://www.backside.dk/e/303176_3.gif lige et bud mere. ;)
Har sendt link til dette spm videre over icq til en af de rigtig gode grafikere herinde.
Håber du får hvad du vil ha'.

Held og lykke med det.
Avatar billede rzj Nybegynder
09. januar 2003 - 21:59 #13
tak for hjælpen og det vil være cool med .psd filen ?
Avatar billede backside Nybegynder
09. januar 2003 - 22:07 #14
Damn, slettede den lige. :(
Har stadig den store .png fil
www.backside.dk/e/303176.png
Avatar billede rzj Nybegynder
10. januar 2003 - 11:15 #15
er det slet ingen der har mod på at kigge lidt mere på det logo? ;-(
Avatar billede rzj Nybegynder
15. januar 2003 - 23:01 #16
backside>>smid et svar, så får du nogle point
Avatar billede backside Nybegynder
15. januar 2003 - 23:58 #17
Ku' du bruge png filen da?
Avatar billede backside Nybegynder
16. januar 2003 - 09:48 #18
Takker. ;)
Underligt at de 2 sidste indlæg mangler
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester