Avatar billede ribo Nybegynder
14. januar 2003 - 23:05 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

hjælp til formel

=HVIS(ELLER(Opret!E7="N";Opret!E7="F";Opret!E7="S";Opret!E7="B";Opret!E7="A";);(Opret!C7>Opret!D7)+Opret!D7-Opret!C7;)

Ovenstående formel udregner antal timer mellem to tidspunkter, såfremt der optræder bogstav i cellen "E7"

Jeg kunne godt tænke mig, at der fra resultatet, bliver fratrukket en halv time
Avatar billede jespernaur Nybegynder
14. januar 2003 - 23:19 #1
Kan du ikke bare sætte parantes omkring det hele og trække en halv time fra?
Avatar billede nilfri Nybegynder
14. januar 2003 - 23:21 #2
Afhænger vel lidt af din formattering i cellerne.

Men det kunne være
=(formel_pakket_ind_i_parantes)-0,5

Måske bedre hvis du lavede en reference til en celle, fordi du så kunne justere frokostpausens (gæt) længde med en enkel rettelse

=(formel_pakket_ind_i_parantes)- $A$1

fx

eller du kunne navngive den refererede celle Frokostpause
eller
15. januar 2003 - 01:07 #3
Såfremt cellerne er formateret som klokkeslæt skal formlen se sådan ud:

=HVIS(ELLER(Opret!E7="N";Opret!E7="F";Opret!E7="S";Opret!E7="B";Opret!E7="A";);((Opret!C7>Opret!D7)+Opret!D7-Opret!C7)-"00:30";)
Avatar billede ribo Nybegynder
15. januar 2003 - 12:23 #4
Point til erikjuul som tak for hjælpen med formlen. Det kan være svært at se logikken med alle de paranteser, udråbstegn og hvad ved jeg, men det har da efterhånden gjort det sådan, at enkelte ændringer kan udføres for egen hånd:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester