Står et tal i gåseøjne, ser JavaScript det ikke som et tal, men som en tekststreng ... altså et 3-tal, efterfulgt af et 4-tal, efterfulgt af et 1-tal, osv.
Prøv evt. det her i et dokument og load det i en browser:
<script type="text/JavaScript"> var a = "1234"; alert(a + 5);
var b = 1234; alert(b + 5); </script>
... så kan du se, hvad jeg mener. Så var det i øvrigt et svar ;o) /mvh
Det er som man ser på det. :) Jeg synes typerne i javascript er løse nok til at det er en god ting, at funktionerne kan tage strenge indeholdende tal som argumenter, hvor der skal bruges tal. Det er jo tydeligt at se, at det giver forvirring for nogle.
Hvis nu det foregik på et højere plan, end bare at sidde og lege lidt med hjemmesider, så ville jeg også mene, at man skulle have styr på typerne. Her synes jeg det er bedre med lidt elastik.
myplacedk >> Det synes ikke helt transparent, hvad du mener. Mener du, det er en god ting, at nogen bliver forvirret? Synes du, det er en god ting, at man sender strenge i stedet for tal - når det, der skal bruges er tal?
Nu er det jo heller ikke det, man kan ... man kan sende tal som strenge - hvilket er noget helt andet :) Ja, det kræver en helt anden stringens og sproglig diciplin at skulle holde styr på og definere en variabels type, hver gang. Manglende stringens har sine fordele - men så sandelig og så sine bagdele ;o) /mvh
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.