Avatar billede sn2002 Nybegynder
09. februar 2003 - 14:59 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

kodefri DVD - hvordan?

Jeg har en lumatron DVD40K2, som virker upåklageligt - nu har jeg dog fået et problem, da jeg har fået "Girl Interrupted" fra den amerikanske region.....
Afspilleren skriver at det er en 'wrong region', men jeg mener bestemt at erindre at denne model kan gøres kodefri (dette er første gang jeg køber en 'fremmedregion' film ;-) så jeg er ikke stødt på problemet før).
Hvis der er nogen derude, der har erfaring med denne model, eller måske kan be/afkræfte om den kan gøres kodefri, tager jeg meget gerne mod gode råd! - Hvordan pokker gør man den kodefri?

sn2002

PS: jeg ved godt at det ikke ligefrem er et direkte IT-relateret emne - håber I bærer over med mig....
Avatar billede iq-n Nybegynder
09. februar 2003 - 15:02 #1
Det kan den nok, du skal bare have en chip.
Finder lige et link...
Avatar billede iq-n Nybegynder
09. februar 2003 - 15:19 #2
Avatar billede sn2002 Nybegynder
09. februar 2003 - 15:39 #3
Hej iq-n!
Jeg fandt lige hvad jeg skulle bruge inde på den side du linkede til - bare under forum....
....og det virker sgu med det samme!!!

Jeg har lagt svaret herunder, hvis der skulle være andre der har samme problem - og iq-n, hvis du lige skriver et svar, så får du de 30 point med det samme!!!

sn2002


Sådan gøres Lumatron's DVD40K2 kodefri (fundet på http://www.dvdrhelp.com/forum/viewtopic.php?p=352793&highlight=lumatron#352793)

"Open DVD-tray
Press setup
press 91001 on the remotecontrol
Press step
Press shuffle
Press next
And that's it.

If you want to change the code, just do as described above except when you press the numbers on the remote, you change the first number to the wanted code, regioncode 2 is 21001 and so on.

To see if the code has changed, do the following:

Open DVD-tray
Press setup
Press shuffle
Press step
Press next
Go down to debug, go to the right and the mark tells you the code.

Tommybj"
Avatar billede iq-n Nybegynder
09. februar 2003 - 16:26 #4
Fedt nok
Avatar billede pindski Nybegynder
09. februar 2003 - 21:49 #5
ved at programmet "Region Killer" virker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester