10. februar 2003 - 18:14Der er
27 kommentarer og 1 løsning
Porte til FTP server.
Hej. jeg har været mange indlæg igennem her, for at find enoget om dette, men jeg kunne ikke finde nok inormation, så derfor håber jeg nogle kan hjælpe mig: Jeg kører via en TDC Linksys router, og vil gerne oprette en FTP server, men andre kan ikke gå ind på den. Så har jeg fået at vide at jeg skal åbne en port til FTP, på min router, og det er det jeg gerne vil have hjælp til, for TDC hotline kunne ikke hjælpe mig. Jeg har været inde på 192.168.1.1 og snuse lidt rundt, men kunne ik rigtig finde ud af det.
Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.
du bliver også nødt til at forwarde en række porte hvis du vil have at folk skal kunne have såkaldt "passive" adgang - hvis de ikke har det er det en meget begrænset del af ftp-programmerne som kan connecte uden at blive sat særligt op...
forward 10 porte (flere hvis du regner med mange brugere) - fx port 5000-5010. Sæt herefter din FTP-server op til at bruge din eksterne IP (dvs den du får fra TDC) som passive mode IP Og sæt den til at bruge de porte du har forwardet som passive porte.
"The FTP control connection is established via TCP between the user process port U and the server process port L. This protocol is assigned the service port 21 (25 octal), that is L=21."
Ext. port inde i FTP på routeren står til 21... den kan man ikke ændre. Men int. port kan man ændre, ved bare ik hvad der skal stå der. Og i IP står der automatisk: 192.168.1.XXX -XXX er en blank kasse.
Ext. port = 21 (Kan ikke ændres under FTP) Men Int. kan godt ændres... hvad skal den stå på? Og hvad er forskellen på Ext. og Int. ? Det er jo nok det modsatte af hinanden, men hvad gør de?
forskellen på ext og int port er at du kan forbinde en port udefra (på din ip fra myip.dk) til en anden port på din interne computer... det kan fx være nyttigt hvis du har flere computere på netværket som alle sammen kører en server på samme port - så kan du give dem hver sin port på internettet uden at skulle rette på opsætningen af serverne (så de virker ligesådan på lokalnetværket) :)
Aaaah okay :) Jeg har bare sat IPen til at være den min LAN forbindelse har (Som aldrig skifter) Så finder den selv ud af at folk kan joine selvom jeg har dynamisk IP :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.