Avatar billede cstern Nybegynder
03. november 2000 - 14:07 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Underlig opførsel IE5.5 / Eudora

Jeg ved ikke rigtigt hvilket forum der er det rette at stille dette spørgsmål i, men efter som jeg kun har set problemet med IE 5.5 så stiller jeg det her.

Jeg benytter e-mail programmet Eudora, og efter jeg har opgraderet til IE5.5 \"fryser\" Eudora når jeg klikker på en URL i en e-mail. Det er mere mystisk end som så: For hvis jeg starter med at starte Eudora kan jeg sagtens åbne browseren via et URL i en e-mail. Men hvis jeg omvendt starter med at åbne IE så fryser Eudora når man klikker på et link.

Først havde jeg win98 med IE5.0 hvor det hele virkede. Så opgraderede jeg til IE5.5 og fik problemet. Nå. Da der også var andre problemer som var forårsaget af andre ting besluttede jeg at installere Me på en blank disk og kopiere mine dokumenter osv over. Eudora blev ved samme lejlighed opgraderet til version 5. Men problemet er der stadig.

Nogen forslag?

Jeg kan dårligt afinstallere IE5.5 da den jo nu er en del af OS\'et og det vil givetvis heller ikke være muligt at downgrade.

Så konstruktive forslag modtages, lige som jeg gerne hører om andre der har problemer af lignende art.
Avatar billede wipeout Nybegynder
03. november 2000 - 14:12 #1
Der har også været nået oppe og køre andgående fejl i IE5.5, og at den udgave som microsoft siger du kan opgradere til er en Beta, men det er kun rygter.
Avatar billede cstern Nybegynder
03. november 2000 - 14:15 #2
Win ME er ikke en Beta og IE 5.5 som ikke er en opgradering er derfor heller ikke en beta (selvom det måske kunne se ud som om den opfører sig sådan).
Avatar billede wipeout Nybegynder
03. november 2000 - 14:19 #3
Win ME er ikke en beat det ved jeg, men jeg har hørt rygter om at IE5.5 udgaven som du kan køre kun er en Beta, og det har jeg hørt fra meget pålidelige kilder, og da jeg fik den installeret på min pc stod der at min IE var for gammel og jeg skulle opgradere til IE5.5, men jeg gjorde det jo så også over nettet, men der var også nået om at da de udgav Win ME var IE5.5 kun på beta stadiet så derfor droppede de den, mens andre siger at de tog den med alligevel, hvem ved jeg har jo intet bevis.
Avatar billede cstern Nybegynder
03. november 2000 - 14:23 #4
Ok, jeg ser hvad du mener. Men så skulle man vel kunne patche den med windowsupdate. Men per definition er det ikke en beta, selv om den måske er identisk med beta XX...
Det kunne være interssant at se hvad din kilde er (et website eller lign?)
Avatar billede wipeout Nybegynder
03. november 2000 - 14:24 #5
Blade (kan ikke huske hvilke), gode venner som har meget forstand på sådan noget, samt på www.spilzonen.dk, det har stået der på et tidspunkt.
Avatar billede janegil Nybegynder
03. november 2000 - 14:29 #6
Hva med å installere Eudora en gang til?
Har du forresten nyeste versjon av Eudora?
Avatar billede cstern Nybegynder
03. november 2000 - 14:29 #7
janegil: er gjort og ja
Avatar billede cstern Nybegynder
03. november 2000 - 15:38 #8
Jeg erfarer netop i dette øjeblik at MS har frigivet SP1 til IE5.5. Det vil jeg prøve og jeg melder tilbage hvis det har hjulpet.

wipeout: jeg fandt den kommentar du refererde til på spilzonen.

Nu må vi se...
Avatar billede powell Nybegynder
03. november 2000 - 15:45 #9
Den nyeste version jeg kunne finde data om er eudora 4.01.

Men du for alligevel lige URL\'en : http://www.cs.nwu.edu/~beim/eudora/
Avatar billede cstern Nybegynder
03. november 2000 - 15:49 #10
prøv at se www.eudora.com (det mest oplagte er nogen gange det sidste man tænker på...)
Avatar billede powell Nybegynder
03. november 2000 - 15:52 #11
Det har du da egentligt ret i, måske burde man bare holde weekend!
Avatar billede cstern Nybegynder
03. november 2000 - 15:57 #12
du siger noget...
Avatar billede cstern Nybegynder
04. november 2000 - 11:09 #13
SP1 løste problemet!
Avatar billede cstern Nybegynder
04. november 2000 - 14:19 #14
AK AK AK - nej SP1 løste alligevel ikke problemet. Jeg opretter et nyt spm og håber på gode råd!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester