Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Du opretter en ny knap i knappanelet på følgende måde:
Vælg Vis->Værktøjslinier->Tilpas.. Vælg Fanen Kommandoer I venstre side vælger du Makroer I højre side finer du din makro og trækker den op i værktøjslinien. Du vælger selv hvor i værktøjslinierne den skal placeres. Højreklik på den knap du nu har oprettet og vælg Tilpas knapflade. Her kan du vælge at indsætte et ikon på knappen til erstatning for den standard-tekst der er på den. Luk dialogboksen Tilpas
Vælg Funktioner/Makro/Indspil ny makro Navngiv makoren og klik OK Nu udfører du det det som makroen skal gøre for dig: Filer/Gem som... Vælg den mappe du ønsker at gemme i og hvis der er andre indstillinger du ønsker at ændre Herefter klikker du på knappen Stop Indspilning Din makro er oprettes, og kan nu vælges i forbindelse med knappen.
Testede lige makroen, hvis du gør som beskrevet her er du nødt til at gemme et dokument for at afslutte makroen. Du kan ikke afslutte optagelse af makroen mens du stadig har dialogboksen åben.
Så en lille tilføjelse til ovenstående: Umiddelbart før du stopper indspilningen af makroen er du nødt til at klikke på Gem-knappen for at afslutte dialogboksen.
Herefter skal du slette i makroen, så dokumentet ikke gemmes: Vælg Funktioner/Makro/Makroer Vælg din makro, og klik på knappen Rediger Slet alt i makroen så den ser således ud: Sub test() ' ' Makronavn Makro ' Makro indspillet 20-02-03 af xxxxx ' ChangeFileOpenDirectory "C:\Den ønskede mappe"
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.