22. februar 2003 - 17:34Der er
8 kommentarer og 2 løsninger
Hvad gør denne kode?
Hej
Jeg har fået et problem. Når jeg åbner min side, kommer der en fejl. Den gør det kun når der er indstalleret Microsoft Development Evironment, hvis det ikke er indstalleret, virker det fint nok. Den siger der er fejl i denne kode:
<% edit = request.form("subm") if edit <> "" then response.write "<script language=JavaScript>" response.write "document.all.tbContentElement.DOM.body.innerHTML= document.forms[0].source.value;" response.write "</script>" end if %>
Men hvad er det præcis denne kode gør, og hvad kan fejlen være?
Jeg får ikke nogen "rigtig" fejl, men den jeg får popper op i et advarselsvindue.
Fejl: Der opstod en fejl under kørslen. Vil du søge efter fejlen?
Linje: 974 Fejl: Objektet understøtter ikke egenskab eller metode.
Så kan man klikke på 'Ja' eller 'Nej'.
Hvis jeg siger nej, kommer jeg ind på siden, men der sker så ikke mere. Hvis jeg siger ja, åbner Microsoft Development Evironment, og så har den markeret denne linje med gult: - document.all.tbContentElement.DOM.body.innerHTML= document.forms[0].source.value;
Det er skam i aller højeste grad en fejl ... lige, hvad jeg søgte :)
Prøv i linie 974 at skrive: document.all.tbContentElement.DOM.body.innerHTML = "test"; Hvis du får fejlen igen, ved du så, det er på venstre side af lighedstegnet, fejlen ligger. Det er da en begyndelse ;o) /mvh
Prøv at skrive: alert(document.all.tbContentElement); og se, om det giver fejl. Hvis ikke, så: alert(document.all.tbContentElement.DOM); osv, indtil du får fejlen .... det vil gøre dig en del klogere. Jeg har i øjeblikket ikke noget bud på, hvorfor fejlen opstår.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.