det er et begreb fra unix-verden hvor man sætter rettighederne på filer (her: log.txt); når du støder på det så er det sikkert i forbindelse med ftp-servere. for at gøre en lang historie kort: der er tre værdier i tre grupper: r - read. Læse i filen w - write. Skrive i filen (herunder oprette og rette i den) x - execute. Udføre et program.
der er dertil tre grupper du kan sætte rettighederne for: dig selv, din gruppe og alle.
for at sætte rettighederne skal du bruge disse regneregler (binært til decimal): r = 4 w = 2 x = 1
så hvis du sætter værdien til "6" har du altså læse og skrive adgang, men ikke udførelsesadgang til filen. Når du sætter den til 666 har altså både du, din gruppe og alle adgang til at læse og skrive i filen, hvilket ikke er så sikkert. En mere sikker opsætning er at sætte rettighederne til 644.
Hvis du ser i din ftp browser så viser de fleste det som en kolonne foran filen - her kan du også sætte rettighederne:
Jeg overvejede faktisk at sende en supplerende beskrivelse af fortolkningen af 666, men så læste jeg jo din glimrende forklaring og mente ikke at det var nødvendigt.
ja men det hjælper på forståelsen jeg har godt nok drwxrwxrwx på min men det er jo min udbyder der styrer det vil jeg tro man hvordan ser koden ud <? chmod "666"; to log.txt ?>
i har bække kommet med en løsning jeg har prøvet at give jeg 60 poing hver men det tror jeg ikke lykkes så hvis i føler jer snydt så må i lige skrive
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.